Lider Hemşire Nasıl Olunur? | Kendinizi Geliştirme Yolları

950
Lider Hemşire
Lider Hemşire Nasıl Olur
Google Adsense

Lider Hemşire Nasıl Olunur ? | Kendinizi Geliştirme Yolları

Liderler mesleki alanda gelişim ve değişimin öncüleri olmaktadırlar ve tüm hemşireler belirli bir noktaya kadar mesleklerinde liderlerdir. Hastalarının sağlıklarını korumasına yardımcı olmak ve gerekli adımları atmalarını sağlamak, daha az deneyime sahip hemşirelere rol model olmak ve gerekli bilgiyi aktarmaları onların lider hemşire vasfına sahip olduğunun kanıtıdır.

Hemşirelik mesleğinde ki kariyerinizi ilerletmek için; liderlik beceri ve tutumlarınızı geliştirerek hasta ve meslektaşlarınıza öncü olmanız gerekmektedir.

Lider hemşire, bireysel olarak veya bulunduğu iş ortamında diğer kişilere ilham veren ve güçlendirmeye teşvik edecek kişidir. Lider hemşirelerin vizyon ve misyonları geniş olmakla beraber yeni beceriler öğrenebilir ve mevcut becerilerini geliştirebilirler.

Google Adsense

Liderlik özelliği doğuştan gelen bir özellik olmadığı gibi sonradan öğrenebileceğiniz ve kazanabileceğiniz bir özelliktir.

Hemşirelik mesleğinde kendinizi geliştirmek ve lider hemşire ya da öncü olabilmek için belirlenen 6 yol bulunmaktadır:

1.  Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Ele Alarak Başlayın!

Güçlü liderlerin önemli özelliklerinden birisi ise kendi durumunun bilincinde olmasıdır. Lider hemşire hangi konularda iyi olduğunu ve sorumluluklarını çok iyi bilir.

Tüm bunların yanı sıra yaşam boyu kazanılan tecrübeler dışında doğuştan gelen yeteneklerimiz de olabilir, bu yeteneklerin farkına vararak yok olmasını engellemeliyiz. İyi bir lider ve iyi bir sorumlu hemşire tüm yeteneklerinin bilincinde olmalıdır..

 

2. Her Zaman İçin Olumlu ve Neşeli Olmaya Çalışın !

Mesleğinde etkili olan ve desteklenen liderler her zaman için sevilen ve saygı duyulan bireyler olmuşlardır. Dolayısıyla ilham veren hareketleri ve olumlu davranışları ile ekip arkadaşlarının ilgisini çekecek ve idol haline gelecektir.

Her zaman için takip edeceğiniz ve ilgi duyacağınız rol model olmaya gayret gösterin. Zorlu mesleki koşullarda dahi iyimser ve hevesli olun. Gerektiğinde ekstra çalışın, sizden beklenenin fazlasını yapın ki sonunda farkedilin ve saygı kazanın ..

 

3. Ahlaki Değerlere Sahip Çıkın !

İnsanlar sizin dürüst olmanıza ve ahlaki değerlerinize göre sizi örnek alacaklardır. Yaptıklarınıza ve sizinde inanabildiklerinize inanırlar.

Ahlakınıza ve toplumsal değerlerine sahip çıkın ! İşinizi mümkün olduğunca dürüst ve temiz ve profesyonel standartlara uyumlu olarak gerçekleştirin. Hastalarınıza ve çalışma arkadaşlarınıza vaatler verin ve bir hata ile karşılaştığınız durumlarda kabullenin !

Tüm bu vaatleri verirken gerçeği tam anlamı ile saptayarak varsayımlarda bulunun çünkü biz birer meslek profesyonelleriyiz !

 

4. Mükemmel Derecede İletişim Kurmayı Sorumluluk Edinin !

Liderlik iyi bir iletişim kurmaktan geçer. İyi bir dil tercih etmeden ya da sağlam bir iletişim kurmadan kimseyi motive ve ikna edemezsiniz !

İnsanları etkilemenin en iyi unsurlarından birisi iletişiminizin mükemmel denebilecek kadar iyi olması ile sağlanır.

İletişimin iki taraflı olduğunu unutmadan dinlemeyi ve yazmayı da aklınızdan çıkarmayın ! İyi bir dinleyici ve yazar her zaman için iletişimini de güzel tutar.

 

5. Bilgilerinizi Sürekli Güncel Tutun ve Genişletin !

Bilgilerini sürekli taze ve güncel tutan hemşireler olası bir olayla kolaylıkla mücadele edebilirler. Tehditleri önceden görebilir ve önlemlerini alabilirler. Sağlık alanında eskimiş ve çürümeye yüz tutmuş bilgilerin veya bilgi kirliliğinin yeri olmadığını düşünüyoruz.

Bilgiden kasıt sadece mesleki bilginiz değil, ayrıca dünya görüşünüzü ve güncel olayları da takip etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Sürekli eğitimlere katılın, konferansları takip edin ve en önemlisi güncel kaynakları okuyun !

 

6. Profesyonel Mesleki Toplum Kuruluşlarına Katılın ve Çalışmalar Yürütün !

Organizasyonlar ve hemşirelik örgütleri liderliğinizin gelişimi için bir çok fırsat tanır ve sizin sesinizi duyurmanıza olanak tanırlar.

Organizasyonlarda ve bu gibi kuruluşlarda aktif rol oynamak fikirlerinizi ve vizyonunuzu ekip arkadaşlarınızla paylaşmanızı kolaylaştıracak bir etmen olacaktır.

Google Adsense

CEVAP VER

Lütfen yorum ekleyiniz!
Lütfen bu alana isminizi giriniz.