Türkiye’de Kurulan Hemşire Dernekleri

1399
Hemşire Dernekleri
Hemşire Dernekleri
Google Adsense

Türkiye’de Kurulan Hemşire Dernekleri

Türkiye’de kurulan ve hizmet vermeye devam eden hemşire dernekleri ve kuruluş hikayelerine içeriğimiz ile ulaşabilirsiniz. Derneklerin üyelik formlarına ulaşmak ve detaylı bilgi almak isteyenler içeriklerin alt kısımlarında yer alan linklere tıklayabilirler.


1. Türk Hemşireler Derneği

23 Ağustos 1933 yılında, İstanbul’da gönüllü hemşireler tarafından ”Türk Hastabakıcılar Cemiyeti” olarak kurulmuştur. Cumhuriyet döneminde yaşanan gelişmeler ve hemşirelerin büyük çabaları sonucunda 3 Temmuz 1943 tarihinde günümüzde ki ismi olan ”Türk Hemşireler Derneği” ismini almıştır. İlk başkanı Esma Deniz olarak belirlenmiştir.

Günümüzde 20’yi aşkın şubesi ve binlerce üyesi bulunmaktadır.

Google Adsense

Amaçları hemşirelik mesleğinin toplum faydasına özverili bir meslek olmasını sağlamaktır.

Antalya, Bursa, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Karaman başta olmak üzere bir çok şehirde de temsilcileri bulunmaktadır.

Üye Olmak İçin Tıklayın


2. Öğrenci Hemşireler Derneği

Öğrenci Hemşireler Derneği 2006 yılında İzmir’de kurulmuştur. Türkiye’de ki tüm lisans hemşirelik öğrencilerinin bu alanda üye olabileceği tek resmi kurum olma ayrıcalığını taşımakla birlikte, 7000 aşan kayıtlı üyesi ve 78 Üniversitede Temsilcisi bulunmaktadır.

Derneğimiz “Üniversite Temsilcilikleri ve Türkiye Geneli 5 Komisyon” u ( Eğitim kongre ve konferans çalışmaları, Tanıtım öğrenci ilişkileri, Basın yayın yönetimi, Gezi ve sosyal etkinlikler, Uluslararası ilişkiler Komisyonu ) ile çalışmalarını ulusal ve uluslararası alanda yapmaktadır.

Derneğimiz kurulduğu günden bu güne başta mesleki bilincin gelişimi olmak üzere; bilimsel ve sosyal platformlarda bir araya gelerek, hemşirelikte mesleki birlik ve beraberliğin sağlanması için etkinliklerini gerçekleştirmekte, bireyin kişisel ve mesleki gelişimine katkı sağlayarak istendik seviyelere ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Bu yıl 13. yılını kutladığımız derneğimiz, gücünü özverili çalışan hemşirelik öğrencilerinden almış olup, bugünlere öğrencilerin emeği ve hocalarımızın desteğiyle gelmiştir.

Dernek Misyonu ve Vizyonu

Misyonumuz, zamanında ve etkili örgütlenme yoluyla ulusal ve uluslararası çapta klinik çalışanı, akademisyeni, öğrencisi ile tüm hemşirelik camiasının birlik olma davasına hizmet etmektir.

Vizyonumuz ise, siyasi ideolojilerden ve kurumlardan bağımsız olarak çıktığımız bu yolda, yaşanan tüm olaylara hemşirenin gözüyle bakmaya devam ederek ulusal ve Uluslararası platformda öğrenci hemşirelerin ve hemşirelik felsefesinin temsilcisi olmaktır.

Öğrencilik hayatınız boyunca lisans, yüksek lisans ve doktora dahil tek sefere mahsus üye olmak için vereceğiniz miktar 20 tl’dir. Senelik ya da aylık ücret ödemezsiniz.

Üye Olmak İçin Tıklayınız..


3. Onkoloji Hemşireliği Derneği

Onkoloji Hemşireliği Derneği 1989 yılında kurulmuştur. Günümüzde başkanı ise Figen Bay’dır. Amaçları onkoloji biriminde çalışan hemşirelerin mesleki gelişimlerini desteklemek ve yönde atılımlar gerçekleştirmektir.

Üyelik ücreti 2018 yılı itibari ile 40 tl’dir.

Üye olmak için tıklayınız..


4. Romatoloji Hemşireliği Derneği

Romatoloji Hemşireliği Derneği 2006 yılı Mayıs ayında hizmete açılmıştır.

Amaçları romatoloji hemşirelerinin görev ve sorumluluklarını belirlemek ve bildirmek. Romatoloji hemşirelerinin sorunları ile ilgili çalışmalar gerçekleştirmek.

Üyelik ücreti ile ilgili bilgi bulunmamaktadır.

Üye olmak için tıklayınız..


5. Ebe ve Hemşireler Derneği

2007 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

Sağlık personeline karşı ülkemizde yaşanan haksızlıklara karşı çıkmak ve sağlık çalışanlarını savunmak derneğin misyonu arasında yer almaktadır.

Üye olmak için tıklayabilirsiniz..


6. Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği

Vehbi Koç Vakfı tarafından Amerika’ya gözlem için gönderilen yoğun bakım hemşiresi Ayşe Pişkin Özinci, Türkiye’ye döndükten sonra 7 arkadaşı ile birlikte 1992 senesinde derneği kurmuştur.

Yoğun bakım hemşireliği adına günümüze kadar özverili bir şekilde çalışmalar yapmışlar ve mesleğin gelişimine katkıda bulunmuşlar.

Üye Olmak İçin Tıklayınız..


7. Üroloji Hemşireleri Derneği

Üroloji Hemşireleri Derneği 2006 yılında kurulmuştur. İkbal Çavdar’ında aralarında bulunduğu 11 kurucu üyesi bulunmaktadır.

Üroloji hemşireliğinin bilimsel ve teknolojik anlamda gelişimini sağlamak ve yasal haklarını korumak amaçları ile kurulmuştur.

Üye olmak için tıklayınız..


8. Diyabet Hemşireleri Derneği

Diyabet Hemşireliği Derneği 1995 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

Derneğin amacı; diyabet hemşireliğini geliştirmek ve mesleki gelişmeler için teşvik etmektir.

Üye olmak için tıklayınız..


9. Nöroloji Hemşireliği Derneği

Nöroloji Hemşireliği Derneği‘nin kuruluş yılına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Kurucu asil üyeler arasında başkan başkan konumunda T.C İstanbul Bilim Üniversitesi Florence Nightingale Hastanesi Hemşirelik Yüksekokulu rektörü Prof. Dr Zehra Durna bulunmaktadır.

Derneğin amacı; ülkemizde nöroloji hemşireliğinin gelişimini sağlamak ve dünya standartlarına ulaşmasını sağlamaktır.

Üye olmak için tıklayınız..


10. Psikiyatri Hemşireliği Derneği

Psikiyatri Hemşireliği Derneği’nin kuruluş fikri 1990’lı yıllara dayanmasına rağmen, bir takım olumsuzluklar sebebi ile 15 Mayıs 2000 tarihinde resmi olarak kuruluşu gerçekleşmiş ve hizmet vermeye başlamıştır.

Amaçları; psikiyatri hemşireliğinin gelişimini sağlamak ve dünya standartlarına ulaşması için teşviklemek.

Senelik dernek ücreti 80 tl olarak belirtilmiştir.

Üye olmak için tıklayınız..

Google Adsense

Yorumlar

  1. Sözü uzatmadan…

    1._ Niçin hemşirelerin meslek odası yok? Bu konuda çabaların tarihini kamuoyuyla paylaşınız, lütfen.

    2._ Bir yıllık pandemi sırasında yaşamını yitiren ve hastalanan meslektaşlarınızın listesi kamuoyuna yüksek ses ve geniş olarak tekrar tekrar açıklayınız. (Örn.: https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye%27de_COVID-19_pandemisinin_sa%C4%9Fl%C4%B1k_sekt%C3%B6r%C3%BCne_etkisi)

    Emekleriniz için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorum ekleyiniz!
Lütfen bu alana isminizi giriniz.