Hemşirelik Nerede Okunmalı?

7483
Hemşirelik Nerede Okunmalı
Hemşirelik Nerede Okunmalı

Hemşirelik Nerede Okunmalı ?

Üniversite ve bölüm tercihini sağlıktan ve hemşirelikten yana kullanan adayların bu kararı verme aşamasında bir takım tavsiyelerimiz olacak. Hemşirelik Nerede Okunmalı ? 12 sene süren eğitim ve öğretim hayatından sonra herkesin hayali olan üniversite serüveni başlıyor.

Bu serüven o kadar değerli ve hayatınıza anlam katan bir eğitim dönemidir ki üniversite okumamış insanların bile içinde bazen ukde kalabilir. Üniversite eğitimi için yola koyulan ve bölüm tercih edecek bireylerin ise en doğru kararı vermesi gerekir.

hemsirelik-universite-tavsiyeleri

Tercihini hemşirelik veya diğer sağlık alanlarından yana kullanacak olan adayların bu işi severek ve layıkıyla yapması için kendi istekleri doğrultusunda seçim yapmalıdırlar. Diğer mesleklerden farklı olarak sağlık alanları işin içine girince sevme ihtimali oldukça düşük olan bölümlerdir !

İşsiz kalmam gibi bir bakış açısı ya da aile baskısı sonucunda tercihiniz hemşirelik olmasın ! Hayat boyu mutlu olamazsınız. Bu tarz fikirlerle mesleğe atılıp 4 sene eğitim gören adaylar 3-5 yıl çalışıp farklı bir sektöre atılırım gibi düşüncelerle ömür boyu bu mesleği yapmak zorunda kalabilirler.

hemsire-tercihi

Şimdi gerçekten kendini hemşireliğe adamak isteyen ve mesleğin gelişimine destek olacak adaylar için tavsiyelerimize geçelim. Hemşirelik mesleğinin her daim inovasyona  açık bir meslek olduğunu bilelim ***

Hemşirelik Bölümünde Üniversite Tercihinizin Hiç Bir Önemi Olmadığını Bilmenizi İsteriz !

Hangi üniversitelere veya hangi şehirlere gittiğinizin önemi olmaması başta belirttiğim faktörlerden kaynaklanmaktadır. Eğer siz severek tercih ettiyseniz nerede olursanız olun kendinizi geliştirebilir veya mesleğe katkı sağlayabilirsiniz. Özel hastanelerde dahi olsa diplomanız da yazan isime hiç bir kurum önem vermemekte olup sizin önceki deneyimlerinize ve katıldığınız eğitimlerle beraber aldığınız sertifikalara dikkat edilmektedir.

İsterseniz Koç Üniversitesi Hemşirelik bölümü mezunu olun eğer işe alındığınız kurumda oryantasyon süreci içerisinde kendinizi kanıtlayamaz ve işi öğrenemezseniz sizi çalıştırmak istemeyeceklerdir.

Tabii ki üniversitelerin sizlere mesleki anlamda katabileceği artı ve eksilerde bulunmaktadır. Köklü ve alanında uzman bir üniversite yapacağı kongreler, sempozyumlar ve gelişimleri ile size olumlu katkılar sunabilmektedir. 

Sizlerin tercihlerini puanınıza en uygun üniversitelerden yana kullanmanız daha mantıklı olacaktır. 

Hemşirelik Puan ve Başarı Sıralaması En Yüksek Olan Köklü 5 Üniversite

 

1. Acıbadem Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ( Tam BURSLU )

Başarı Sıralaması: 58 Bin Civarında

MF3 Puanı: 385.000

acibadem-hemsirelik


2. Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ( Tam BURSLU )

Başarı Sıralaması: 72 Bin Civarında

MF3 Puanı: 366.000

koc-universitesi-hemsirelik


3. Bezmi Alem Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ( Tam BURSLU )

Başarı Sıralaması: 59 Bin Civarı

MF3 Puanı: 383.000

bezmialem-hemsirelik


4. İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi

Başarı Sıralaması: 90 Bin Civarı

MF3 Puanı: 343.000

istanbul-universitesi-hemsirelik


5. Ankara Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi

Başarı Sıralaması: 82 Bin Civarı

MF3 Puanı: 383.000

ankara-universitesi-hemsirelik


 

9 Yorum

  1. Meraba , Ben lise 3 öğrencisiyim hemşirelik için samsun 19 mayıs üni istiyorum sizce doğru bir seçim mi? 4 sene sonunda atanabilme ihtimallerim neler ?

    • Tercih edebilirsiniz, unutmayın ki bu bölümde istemeniz ve azim etmenize bağlı olarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Üniversitenin çok fazla katkısı olmadığını düşünüyorum.

  2. Ankara Sağlık Bilimleri Üni(Gülhane) mi yoksa Ankara Yıldırım Beyazıt Üni mi ikisi arasında kaldım hemşirelik için hangisini tercih etmemi önerirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorum ekleyiniz!
Lütfen bu alana isminizi giriniz.