Hemşirelerin Çok Sık Karşılaştığı 7 Sorun

474
Hemşirelerin çok sık karşılaştığı 7 sorun
Hemşirelerin çok sık karşılaştığı 7 sorun

Hemşirelerin Çok Sık Karşılaştığı 7 Sorun

Hemşirelerin çok sık karşılaştığı 7 sorunu sizler için derledik. Bunların bir çoğunu stajyerlik döneminden tutun çalışma dönemine kadar hayatınızın bir çok sürecinde yaşayabilirsiniz.


1. Hemşire Hanım/Bey Eliniz Çok Ağır

hemsirenin-eli-cok-agir

Enjeksiyon uygulaması için gelen hastalarınız zaman zaman eliniz çok ağır söyleminde bulunabilir. Enjeksiyon bölgesinin seçimi, hastanın psikolojisi ve tekniğe yatkınlığa bağlı olarak bireyin ağrı eşiği bazı zamanlarda değişim gösterebilir.
Uygulama esnasında ağrı veya acı hisseden hastalardan sık sık hemşire hanım/bey eliniz çok ağırdı gibi rutin bir uyarı alabilirsiniz. 😀

2. Hastalarınızın Cinsiyet Ayrımı Yapması

cinsiyet-ayrimi

Özellikle kadın hastalarda erkek hemşire veya erkek doktor istememe durumları ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu sorun zaman zaman ciddi problemlere yol açmaktadır.
Yakın zamanda kardiyak arrest geçiren kadın bir hastaya erkek sağlıkçı tarafından müdahale edilmesine müsaade edilmemesi sonucunda hastanın bilinci kapanmıştır.
Sağlıkçıların hastalara farklı bir gözle bakmadığının bilinci içerisinde olunması gerektiğini hatırlatmak isteriz ! 

3. Hasta Yakınlarının Refakat Konusunda Sınırsız Davranmak İstemeleri

refakatcilerin-sinirsiz-davranislari

Hastanelerin bazı servis birimlerinde hastaların yanında refakat etmesi için yakınının bulundurulması gerektiği istenir.
Bazı hasta yakınları refakat işini abartarak ailecek kalma konusunda ısrarcı olabilmektedirler. Diğer hastaların sükunetini bozmakla beraber hemşirelerimizin de işlerini güçleştirmektedirler. 😡

4. Hasta Yakınlarının Hemşireleri Gelin ve Damat Adayı Olarak Görmeleri

hemsirelerin-gelin-adayi-olarak-gorulmesi

Uzun yıllardır kadın hemşirelerimizin hasta yakınları tarafından müstakbel gelin adayı olarak görüldüğünü biliyorduk. Son yıllarda meslekte erkek hemşirelerin artış göstermesi ile beraber bu seferde erkek hemşirelerimiz birer damat adayı olarak görülmeye başlandı.
Bu sorun için öneri veya nasihat vermek istemiyoruz çünkü bu olay yıllardır süregelen toplumsal bir sorun.. Nasipse olur inşallah diyelim.. 404 Not Found 😀

5. Erkek Hemşirelere Karşı Duyulan Şaşkınlık

erkek-hemsire-saskinligi

Bazen kadın meslektaşlarımızın dahi kabullenmekte zorlandığı sorunlardan birisi ise sahada erkek hemşirelerin görmezlikten gelinmesidir.
Son 5 yıl içerisinde sayılarında olağanüstü bir artış görülen erkek hemşireler henüz hastalar tarafından sindirilmiş değiller, çoğu zaman hastaya hemşire olduğunu söyleyen erkek hemşireler tuhaf tepkilere maruz kalabiliyorlar. 

6. Hastaların Hemşirelere Karşı İlginç Kaprisleri

kaprisli-hastalar

Bazı hasta veya hasta yakınları ciddi anlamda kapris yapmaktadırlar. Bilgi eksikliğine yada hastanın durumuna göre tepki gösteren hastalar hemşirenin stres ve kriz yönetimini başarılı bir şekilde değerlendirmesi ve yönetmesi sonucunda olumlu davranışlar sergilemeye başlayabilirler.

7. Yüzünüz Gülmüyor ve Asık Suratlısınız Gibi Tepkiler

hemsirelerin-asik-suratli-olarak-gorulmesi

Hemşirelerinde insan olduğunu hatırlatarak yüzlerinin sürekli gülmeyeceğini hatırlatmak isteriz, yoğun iş gününde tüm yorgunluğuna rağmen işini yapmak için son gücüyle çalışan hemşire, hasta odasına girdiğinde patavatsız bir hasta tarafından ne kadar asık suratlısınız gibi bir tepki ile karşı karşıya kalabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum ekleyiniz!
Lütfen bu alana isminizi giriniz.