Hemşirelerin Yüksek Lisans Yapabileceği Bölümler

3617
Hemşirelikte Yüksek Lisans
Hemşirelikte Yüksek Lisans
Google Adsense

Hemşirelerin Yüksek Lisans Yapabileceği Bölümler

Hemşirelik lisans eğitimini tamamlayan bireyler özellikle son dönemlerde yüksek lisans eğitimine yönelmeye başladılar. Hemşirelerin Yüksek Lisans Yapabileceği Bölümler .. Mesleki sahadan memnun kalmayan veya akademik olarak kariyer yapma idealleri bulunan hemşireler alanında yükselmek ve eğitim hayatına devam etmek için tercihleri bu doğrultuda olmaktadır.

Diğer mesleki bölümlerde olduğu gibi hemşirelikte de yüksek lisans eğitimi ”tezli” ve ”tezsiz” olarak alınabilmektedir. Özellikle üniversitelerde akademisyen olarak kalmak isteyenler yüksek lisanslarını tezli olarak yapmaktadırlar. Tezsiz olarak yapılan yüksek lisans eğitimi ise mesleki alanda yükselmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Özel üniversitelerde ”hemşirelik yüksek lisans” yapmak isteyenler için belirtilen kriterler ve şartlar genel olarak ”ALES” sonucu olmaktadır. Başvuru yapmak isteyen lisans mezunu hemşirelerden istenen kriterlerden birisi olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ‘den sayısal puan dalında 55 puan almış olması gerekmektedir.

Google Adsense

 

Hemşirelerin yüksek lisans yapabileceği birçok bölüm ve dal bulunmaktadır. Bu alanların seçimi yüksek lisans yapacak kişi tarafından belirlenmektedir. Bu süreç okul dönemi veya iş hayatında karar verilmesi gereken ve sevdiğimiz bir bölüm olmalıdır.

Yüksek lisans eğitimini başarı ile tamamlayan bireyler uzman hemşire unvanı almaktadır. Yüksek lisans eğitimini tamamlayan uzman hemşireler üniversiteler tarafından düzenlenen akademik personel alımı sınavlarına katılarak ve sonrasında düzenlenen mülakat sonucunda başarılı olanlar öğretim görevlisi olarak başlangıç yapmaktadırlar.

Hemşirelik Yüksek Lisans Bölümleri

Psikiyatri Hemşireliği Yüksek Lisans Programı (Tezli/Tezsiz)

Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Programı (Tezli/Tezsiz)

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Programı (Tezli/Tezsiz)

İç Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Programı (Tezli/Tezsiz)

Toplum Ruh Sağlığı Hemşireliği Yüksek Lisans Programı (Tezli/Tezsiz)

Halk Sağlığı Hemşireliği Yüksek Lisans Programı (Tezli/Tezsiz)

Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Programı (Tezli/Tezsiz)

Google Adsense

CEVAP VER

Lütfen yorum ekleyiniz!
Lütfen bu alana isminizi giriniz.