Covid-19 Virüsünün Bazı Hücreleri Hedef Alması

730
Covid 19 Hücrelere Etkisi
Covid 19 Hücrelere Etkisi
Google Adsense

Bilim adamlarından Covid-19’un bir takım hücreleri doğrudan hedeflediğini gözler önüne seren araştırma

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü uzmanlarının araştırmaları, akciğerde,geniz yolunda ve bağırsaklarda hücre alt topluluğunun, yeni tip korona virüsün hücrelere girmesine yardımcı olan 2 proteini diğer hücrelerden fazlasıyla dışa vurduğu tespit edildi.

ScienceDaily’nin paylaşıtığı habere göre, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde çalışan uzmanların sürdürdüğü çalışmanın detayları Cell dergisinde paylaşıldı.

Google Adsense

Uzmanların, araştırma esnasında, farklı hücre tiplerinde bulunan Ribonükleik Asit maddesini kullanarak, yeni tip corona virüsün insan hücrelerine girmesine yardımcı olan iki proteini dışa vuran hücreleri tespit etmeye çalıştığı belirtildi.

Yapılan bu bilimsel araştırmada, akciğerde, genizlerde ve bağırsaklarda hücre alt kümelerinin, her iki proteini de diğer hücrelerden fazlasıyla dışa vurduğu görüldü.
Bilim adamlarının, yeni tip corona virüsün her birini enfekte edebileceğine dair öncesinde ortaya koyulan delil doğrultusunda bu organları incelemeyi seçtiği ve bulgularını, enfekte edilmemiş organlardan alınan hücre tipleriyle karşılaştırdığı bildirildi.Bulguların yeni tedaviler geliştirilmesine yardım etmesi ümit ediliyor

Uzmanlar, geniz yolunda yeni tip corona virüsün hücreleri enfekte etmek için kullandığı iki proteinin RNA’larını dışa vuranların, mukus üreten goblet salgı hücreleri olduğunu keşfetti.
Akciğerlerde bunların, alveolleri açık tutmaktan sorumlu tip 2 pnömositler, bağırsaklarda da bazı gıdaların emilmesinden sorumlu emici enterositler olduğu gözlemlendi.

Bulguların, Covid-19 hususunda güncel tedaviler bulmaya çalışan bilim adamlarına yol göstermesi bekleniyor.

Google Adsense

CEVAP VER

Lütfen yorum ekleyiniz!
Lütfen bu alana isminizi giriniz.