Sadece Türk Kadınlarına Özgü Hastalık!

229
turk-kadinlarina-ozgu-hastalik_800x533
turk-kadinlarina-ozgu-hastalik_800x533

İki Temizlik Maddesinin Karıştırılması Sonucu Ortaya Çıkan Zehirlenme Vakaları

Tuz ruhu ve çamaşır suyunun birleşimi ile ortaya çıkan ve kadınlarımızı zehirleyen hatta ölüme dahi götürebilen zehirlenme türü Atatürk Üniversitesi ve Dicle Üniversitesi’nin araştırmaları sonucu açığa kavuştu.

Özellikle Türkiye’de kullanılan bu iki temizlik maddesinin karıştırılması sonucu ortaya çıkan zehirlenme vakaları dünya literatürüne geçmiş bulunmaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Yanturalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de ev temizliği sırasında çamaşır suyu ve tuz ruhunun karıştırılması gibi tehlikeli bir alışkanlığın bulunduğunu belirtti.

Çamaşır suyundaki sodyum hipoklorit ve tuz ruhundaki hidroklorik asidin birleşince klor gazının ortaya çıkmasına neden olduğunu ifade eden Yanturalı, iki maddenin karışmasının nefes darlığı, astım benzeri hışıltılı solunum, gözlerde yanma bulgularıyla ortaya çıkan solunumsal zehirlenmeye yol açtığını kaydetti.

Acil servislere başvuranların hemen hepsinin “Temizlik yaparken tuz ruhu döktüm, daha temiz olsun diye üstüne de çamaşır suyu boşalttım ve bir gaz çıktı, nefesim daralmaya başladı.” hikayesini anlattığını dile getiren Prof. Dr. Yanturalı, karıştırılan temizlik maddelerinin akciğer bronşlarında daralmaya neden olduğunu vurguladı.

Sağlıklı bireylerde bu durumun ölümcül bir riskinin bulunmadığını, astım hastalarına benzer, kısa süreli bir tedavi uyguladıklarını aktaran Yanturalı, astım ve kronik bronşit hastalarında ise zehirlenmenin daha ağır seyrettiğini söyledi.

“Çamaşır suyu ve tuz ruhunu karıştırmasınlar”
Bu zehirlenme biçimine ilişkin vakaların sadece Türkiye’den çıktığını, bunun bilimsel yayınlarda da görüldüğünü dile getiren Yanturalı, şu bilgileri verdi:

“Dokuz Eylül, Atatürk, Dicle ve Erciyes üniversiteleri tıp fakültelerinin bu zehirlenme türü ile yaptığı yayınlar ve vaka serileri, dünyaca ünlü bilimsel dergilerde yayınlandı. Klor gazı zehirlenmesine yönelik literatür çok zengin ancak temizlik yapanların bu şekilde çamaşır suyu ile tuz ruhunu karıştırıp astım benzeri bir tabloya maruz kalmaları Türklere özel diyebiliriz. Sadece bizim hastanemize yılda 15-20 hasta bu şikayetle başvuruyor. Türkiye’de kaç kadın bu nedenle zehirleniyor tam olarak bilmiyoruz ama İzmir’de de Erzurum’da da Türkiye’nin her yerinde aynı zehirlenme türüne rastlıyoruz.”

Temizlik ürünlerinin karıştırılması nedeniyle zehirlenen hastaları acil tedavi ettikten sonra uyardıklarını da sözlerine ekleyen Yanturalı, “Daha iyi temizlik için ne kullanılacağını bilmiyorum ama çamaşır suyu ve tuz ruhunu karıştırmasınlar.” diye konuştu.

Hemşireyiz.NET olarak biz de kadınlarımızın çamaşır suyu tarzı ağır kimyasal temizleyicileri tercih etmelerini önermiyoruz. Bu kimyasalların yerine eskiden kullanıldığı üzere evleriniz de sirke ile temizlik yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here