Hemşirelikte Yüksek Lisans Ne İşe Yarar?

1066
Hemşirelik Yüksek Lisans Eğitimi
Hemşirelik Yüksek Lisans Eğitimi
Google Adsense

Hemşirelikte Yüksek Lisans Ne İşe Yarar ?

Sevgili okurlar içerik farklı bir platformdan alıntılanmış ve kaynak belirtilmiştir. Yüksek lisans hakkında güzel ve bilgilendirici bir içerik olduğu için paylaşmak istedik.

” Merhaba arkadaşlar, hepiniz büyük bir istekle yüksek lisans yapmak konusunda araştırma içindesiniz, belki bazılarınız buna değip değmeyeceğini araştırmaktadır. Yüksek lisans yapınca ne oluyor, yapan bir insanın hayatında neler değişiyor? Yapmazsam ne kaybederim? Yaparsam ne kazanırım? Akademisyen olmak zorunda mıyım? Evet arkadaşlar ve daha bir sürü soru kafanızda dolaşıyordur eminim.

Rahat olun öncelikle ve çevrenizde söylenenlere çok kulak asmayın. Yüksek yapmak size ne sağlar bahsedelim:

Google Adsense

– Maaş; maaşınızı etkilemesi konusunda son dönemlerde düzenlemeler yapıldı, ancak bakıldığında diyebilirsiniz ki 40-50 liraya değer mi onun için!! Muhtemelen çevrenizde de böyle söyleyen arkadaşlarınız vardır. Bu konuya biraz daha derin bakalım isterseniz; şimdi devlet memuru oldunuz atandınız evraklarını verdiniz başladınız, ilk etapta lisans mezunu bir hemşire 8. kadrolardan başlar memurluğa sonra sizin verdiğiniz bir diğer diploma kadronuzu aşağı çeker mesela 7. dereceden memur olursunuz bunu almak için üç yıl çalışmanız gerekirken ama maaşa etkisi evet 30-50 lira arası bir şeydir ama, siz memurluğa devam ederken erken kadrodan başladığınız için kadro arası maaşın 150-200 lira fark yaratacağı 4. Ve 1. Derecelere her kezden daha önce erişeceksiniz yani aylardır aldığınız 40 lira fark üstüne birde normal memurlardan daha önce çıtaya gelerek 200 lük farkları daha erken almaya başlayacaksınız. Bu döngü böyle devam ederken maaşınızdan hatırı sayılır artış olduğunu fark edeceksiniz.

Bir diğer maaş son zamanlarda çıkan kanunla özel hizmet tazminatını beş puan artırımlı alıyor olmanız ordan da gelecek 50 tl kadar miktar ve maaşınız gerçekten hatırı sayılır farka ulaşacaktır.Unvan; gene yeni çıkarılan kanun ile ünvanımız uzman olarak değişecek, peki bu bize ne sağlayacak; Öncelikle uzmansınız yani yaptınız işte uzman olduğunuz çalıştınız kurumca evet denmiş güzel bir başlangıç. Sonrasında hangi dalda uzmanlaşmış sanız o dalda servis sorumlusu eğitim hemşiresi olma şansınız var ekip şefisiniz bir nevi, daha önceden bir fark yoktu yüksek hemşire diye sözde geçiyordu ama artık maaş ve ek tazminatlarla teminat altına alınmış fark oluşturulmuş bir uzman ünvanı var.

Sonra elinizin altında sizi her an bir akademik kadroya başvuruda bulunacak seviyeye getirmiş bir diploma var ve bu diploma ile canınız istediğinde akademik başvurularda bulunabilir meslek değişimine gidebilirsiniz, kolay mı zor ama zaten çalışıyorsunuz yıllarca başvuru yaparak bu şansı 35 yaşınıza kadar elinizde tutmanız mümkün.Ve daha öncede bahsettiğim gibi artık bir konuya eğilmiş uzmanlaşmış biri olarak size mesleğinizle ilgili sorular sorulduğunda kendinizden emin cevaplar verebilir ve hastalarınıza tatmin edebilir bunun doyumunu yaşayabilirsiniz.

Ayrıca çevreniz size daha çok güvenecektir. Sadece hemşire dahi kalsanız seçilmiş bir hemşire olarak kalacaksınız.Ama unutmayın ki bu saydıklarım tezli ve dalı olan bir alanda yapılmış yüksek lisans için geçerli, 3 bin tl gibi rakamlar ödeyip uzaktan alınmış tezsiz olan ve hemşirelik dalları ile çok ilgisi olmayan yönetim işletme tarzındaki yüksek lisanslar size ne saygınlık nede başka şeyler kazandırmaz.

Vaktinizi değerli işler peşinde harcamanız adına seçiminiz önemli.Bu yazıyı okuyun belki tam bağlantılar kuramadım ama ana konulara değinmeye çalıştım bu yazıyla ben bunu istiyor muyum diye kendinize sorun elinizin altına bir kağıt alın başlığına yüksek lisans yapınca yazın, sağ tarafına kazanacaklarınızı sol tarafına da kaybedeceklerinizi yazın sonra oturup kararınızı verin.

Sevgiyle kalın . ”

Türkiye’nin En Değerli Hemşirelik Rehberi | Hemsireyiz.NET 

Google Adsense

CEVAP VER

Lütfen yorum ekleyiniz!
Lütfen bu alana isminizi giriniz.