Hemşirelik Bölümü Yüksekokul ve Fakülte Farkı

3879
Hemşirelik Bölümü Yüksekokul ve Fakülte Farkı
Hemşirelik Bölümü Yüksekokul ve Fakülte Farkı

Hemşirelik Bölümü Yüksekokul ve Fakülte Farkı

Hemşirelik bölümü için ”Yüksekokul” ve ”Fakülte” kavramları üniversite tercih dönemlerinde kafa karışıklıkları yaratan konulardan birisidir. Bu kavramların arasındaki farkı bilmeyen aday öğrenciler sorun yaşamaktadır ve tercihleri olumsuz etkilenmektedir.

Hemşirelik bölümü için diploma anlamında hiç bir farkının olmadığını belirtmek isteriz.

Geçmiş yıllarda eski sisteme göre; Hemşirelik Yüksekokulu olarak tabir edilen okullar YGS2 puan dilimi üzerinden öğrenci alırdı. Fakülte ile diploma anlamında farkı yoktu, her ikisi de lisans düzeyinde 4 yıl eğitim vermektedir. Fakülteler ise MF3 puan dilimi ile öğrenci kabul etmekteydi.

Hemşirelik Fakültesi
Hemşirelik Fakültesi

Hemşirelik bölümü adına yüksekokulların avantajının şu yönde olduğunu ifade edebiliriz; Daha fazla pratik eğitime yönelen ve staj programının yoğun yapıldığı sistemlerinde, öğrencilere fazlası ile meslekte el beceresi kazandırır. Teorik anlamda ise fakültelerden eksik kaldığı bir yönü yoktur.

Hemşirelik fakülteleri ise daha çok teorik anlamda işleyişini sürdürmektedir. Dersleri zamana yayarak daha kapsamlı içeriklere yer vermektedir. Öğrencileri ise staj programına çoğunlukla son senelerinde dahil etmektedirler. Dezavantaj olarak gördüğümüz konu ise bu durumda sahaya çıkan öğrencinin ortama uzak kalması ve el pratiğinin yeterince gelişmemiş olmasıdır.

Akademik anlamda kariyer yapmak isteyen adaylar, fakültelere yönelebilir. Saha ortamında ise pratik kazanmak ve kariyerine bu yönde adım atmak isteyen adaylar yüksekokulları tercih edebilirler.

4 Yorum

  1. 09.06.2019 22:50 YKS ye 5 gün var. Buraya hatıra bırakmak istedim .d Hemşirelik istiyorum. Olursa burada döneceğim sjsj

  2. Devlette atamasi yapilirken hangisinden mezun olduğunun bi onemi var mi bide hemsirelik is imkanlari nasildir mezun olupta acikta kalan varmıdır??

CEVAP VER

Lütfen yorum ekleyiniz!
Lütfen bu alana isminizi giriniz.