Hemşireler Yemin Eder Mi?

135
Hemşirelik Yemini
Hemşirelik Yemini

Hemşireler Yemin Eder Mi ?

Hemşire adaylarının ve öğrencilerin merak ettiği hassas konulardan birisidir. Hemşirelik yemini ve hemşirelik andı olarak da geçmektedir. Bilindiği üzere hemşirelik yemini mezuniyet zamanlarında ve topluca edilen bir yemindir.

Hemşirelerin mezun olurken okudukları yemin metnini ve videoyu sizlerle paylaşıyoruz:

Hemşireler de doktorlar gibi mesleklerine bağlılıklarına göstermek ve gereken özveriyi göstereceklerini ifade etmek adına mezuniyet sürecinde yemin ederler. 

Hemşirelik Yemini Metni:

“ Yüklenmiş olduğum sorumlulukların bilincinde, geliştirdiğim anlayış ve becerilerimle, herhangi bir ırk, inanç, siyasal veya sosyal düzen ayrımı gözetmeksizin, hastalarıma bakacağıma, hayatı korumak, ıstırabı hafifletmek, sağlığı yüceltmek için gereken her türlü çabayı göstereceğime; bakımım altındaki hastaların, bütün değer ve dini inançlarına saygı duyacağıma, bana birileriyle ilgili olarak verilen tüm bilgileri saklayacağıma, hayatı ya da sağlığı tehdit edebilecek her türlü girişimlerden sakınacağıma; sağlık mesleki bilgi ve becerilerimi en üst düzeyde tutmaya çalışacağıma, sağlık ekibinin bütün üyeleri ile işbirliği yapacağıma ve onları destekleyeceğime; bunların tümünü yaparken, uluslararası hemşirelik ahlak yasasının onurunu korumak. için gerekecek bütün çabaları sarf edeceğime ve hemşireliğin bütünlüğünü koruyacağıma and içerim”

Tüm öğrenciler bu metni mezuniyet esnasında sesli bir şekilde tekrar ederek yemin ederler ve mesleklerine başlangıç yapmış olurlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here