Terapötik Aferez Hemşiresi Nedir? Ne İş Yapar?

1625
Terapötik Aferez Hemşiresi
Terapötik Aferez Hemşiresi
Google Adsense

Terapötik Aferez Hemşiresi Nedir? Ne İş Yapar?

Son yıllarda hemşirelik alanında bir çok spesifik dal oluşturulmuş olup bunlardan bir tanesi de terapötik aferez hemşireliği olmuştur. Terapötik afererez hemşiresi nedir? Ne iş yapar? gibi soruların cevaplarına makalemizde yer verilmiştir.

Kariyer.net, secretcv, yenibiris.com gibi birçok online iş arama platformu üzerine zaman zaman Terapötik Aferez Hemşiresi adı altında ilanlar açılır ve lisans mezunu hemşire aranır.

Peki nedir bu aferez ve terapötik kelimeleri hiç merak ettiniz mi? Aferez hemşiresini görev ve sorumlulukları nedir? Ne iş yapar? tüm bunların cevabını sizlerle paylaşarak çok yeni bir alanı aydınlatmış olacağız.

Google Adsense

Aferez: Kelime anlamı olarak ”ayrıştırmak, ayırt etmek anlamlarına gelmektedir.

Terapötik: Tedavi amaçlı, tedavi edici ve tedavi sağlayan anlamlarına gelmektedir.

Ayrıştırma işlemi daha ziyade kan ve kan bileşenlerini ayrıştırmaktan ibarettir. Terapötik aferez merkezleri ya da üniteleri olarak geçen bu birimlerde ise granülosit, lökoferez, trombosit, plazmaferez, eritrosit vb. kan bileşenleri teknolojik kan ayrıştırma cihazları ile yapılmaktadır.

Çoğunlukla kan merkezleri ile koordineli olarak çalışan bu birimlerde laboratuvar teknikerleri görev almaktadır fakat mevzuat gereğince birim içinde aferez sertifikalı lisans mezunu hemşire çalıştırılması şart koşulmuştur.

Terapötik Aferez Hemşiresi Ne İş Yapar?

 • Hasta randevu, bilgilendirme, organizasyon vb. görevleri yerine getirir.
 • Damar yolu, kan alma gibi invaziv girişimleri üstlenir.
 • İşlem esnasında, öncesinde ve sonrasında tansiyon, nabız, vücut sıcaklığı ve oksijen seviyesi gibi yaşamsal bulguları kayıt eder ve düzenli aralıklarla takip eder.
 • Herhangi bir reaksiyon gelişmesi durumunda işlemi durdurur, sonlandırır ve hastanın yatış yapıldığı katı ile beraber doktoruna bilgi verir.
 • İşlemin detayları, süresi, nasıl yapılacağı ve olası komplikasyonlar hakkında hastayı ve yakınlarını bilgilendirir.
 • Terapötik aferez işlem formlarını eksiksiz doldurur ve yapılan işlemi resmi olarak kayıt altına alır.
 • Aferez yapılan cihazların arıza, bakım zamanı vb. sorunlarla karşılaşılması durumlarında ilgili firmaya ve yöneticisine bilgilendirme yapar.
 • Malzeme istemi ve aferez setlerinin temini, stok yönetimi ve düşümlerinin takibini yapar.
 • Yapılan işlem sonucunda elde edilen ürünün ilgili birime eksiksiz ve doğru olarak teslim edilmesini sağlar.

Çalışma Saatleri ve Günleri

Bu birimde özellikle özel sektörde çalışan veya çalışacak hemşireler poliklinik mantığı ile çalışırlar. Gece vardiyası düzeni bulunmamaktadır. Hafta içi 08:00 – 18:00 ve hafta sonu ise sadece cumartesi öğlen saatine kadar görev yapmaktadırlar.

Avantajları: Gece uykusuna önem verenler için çok avantajlıdır, evli çiftler adına iyi bir çalışma düzeni sağlamaktadır.

Dezavantajları: Devlet dairelerinde olan işleriniz ve banka işlemleriniz için özel izin almanız gerekebilir çünkü tüm bu işler sizin çalışma saatlerinizi oluşturmaktadır. Üst üste her gün çalışmak sıkıcı gelebilir. Vardiyalı çalışma sisteminde 2-3 gün izinli olma gibi bir olasılık varken bu tarz birimlerde sadece pazarları ve resmi tatil günlerinde çalışmazsınız.

Mesleki Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

 • Yoğun bakımlar, servisler ve ameliyathane gibi birimlere nazaran daha sakin ve daha az prosedür gerektiren uygulamalar bulunduğundan rahatlık anlamında biraz daha iyi diyebiliriz.
 • Damar yolu ve kan alma girişimlerinin bir hayli fazla olması sebebi ile pratik anlamda bu becerilerinizi fazlası ile geliştirme imkanı kazanabilirsiniz.
 • Hemşirelik adına ilaç uygulamaları minimum seviyede olduğu için uzun süre bu gibi alanlarda çalışmak teorik bilgilerinizi eskitebilir ve yıpratabilir.
 • Günümüzde bu alanda ki iş sahası çok yeni ve dar olduğu için iş bulmanız zor olabilir.

Aklınıza takılan soruları aşağıda yorum alanından yazarak bizlere iletebilirsiniz.

İçeriğin tüm hakları saklıdır, izinsiz ve kaynak belirtmeden kullanımı yasaktır.

Türkiye’nin En Değerli Hemşirelik Rehberi | Hemsireyiz.NET

Google Adsense

3 Yorum

 1. Merhaba bir aferez hemşiresi olarak yaptığımız işi çok yanlış tanımlamışsınız.Yanlış yönlendirme yapıyorsunuz bigi verirken daha detaylı araştırıp yazarsanız daha uygun olur….Eğer böyle bir yazı yazdıracaksanız bir aferez çalışanından yardım alıp öyle yazsaydınız daha uygun olurdu.

  • Aferez hemşireliği yaptığım dönemde kaleme almış olduğum bir yazıdır, içeriktir. Yanlış olan kısım nedir daha detaylı açıklarsanız sevinirim. Bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum, birimi sadece çok yüzeysel olarak açıkladım. Anlaşılabilir bir içerik yaratmak istediğim için teknik detaylar ve terimler kullanmadım.

 2. Bu birimde özellikle özel sektörde çalışan veya çalışacak hemşireler poliklinik mantığı ile çalışırlar. Gece vardiyası düzeni bulunmamaktadır. Hafta içi 08:00 – 18:00 ve hafta sonu ise sadece cumartesi öğlen saatine kadar görev yapmaktadırlar yazmışsınız icap usulü 24 saat hizmet vermekteyiz,

CEVAP VER

Lütfen yorum ekleyiniz!
Lütfen bu alana isminizi giriniz.