Hemşirelikte Kariyer ve Hemşirelikte Mesleki Tercihler

247
hemsirelikte-kariyer
hemsirelikte-kariyer

Son yılların revaçta olan mesleği hemşirelik tercih edilmenin beraberinde getirdiği dezavantajları yavaştan yansıtmaya başlamış bulunmaktadır. Bu yazımızda hemşirelikte kariyer konusuna açıklık getirmek istedik. Çoğunlukla Yükseköğretim Kurumları sınavlarına hazırlık zamanlarında kariyer ve üniversite eğitimi üzerine henüz karar kılamamış bireylerin, aileleri tarafından işsiz kalma ihtimalin yok ya da maaşları yeterli düzeyde denilerek hemşirelik bölümünü seçmeleri için öğrenciler yönlendirildiler.

Tüm bunların getirisi olarak mezun kitlesinin artışı ve iş sahasının genişlemesi ile beraber mezun olacak hemşirelerin karamsarlığa kapılması ve yanlış kararlara sebebiyet verebilme ihtimali arttı.

is-yeri-hemsireligi
is-yeri-hemsireligi

Kamu Personeli Seçme Sınavı, Akademik Kariyer, İş Yeri Hemşireliği, Özel Sektörler ve Hemşirelikte Pedagojik Formasyon gibi bir çok tercih arasından kendisini seçim yapmak zorunda hisseden hemşirelik adaylarının bir çoğu karamsarlığa kapıldı.

Kendisini yapacağı bu seçimlerden birisi ile garantiye almak isteyen hemşire adayları, eğitim ve öğretimi esnasında özellikle son yıllarda bu faktörlerin avantajlarını ve dezavantajlarını araştırmaya koyuldu.

Yapacağı seçim sonrasında atıldığı tercihin getirisinin yeterli düzeyde olmadığı veya kendisine hitap etmediğinin farkına varan hemşireler mesleki gelişimlerini yarıda bırakarak farklı bir sektöre ya da sil baştan geldikleri noktaya geri dönüş yapabiliyorlar.

domino-taslari-ve-hemsirelikte-mesleki-gelisim
domino-taslari-ve-hemsirelikte-mesleki-gelisim

Bu süreci sizlere domino taşları gibi ifade etmek istiyorum, nasıl sıralanmış domino taşlarına nereden dokunursanız dokunun yıkılıyorsa, mesleki gelişimi de aynı şekilde görebilirsiniz. Tercihlerinizi seçerken emin adımlar atmanızda fayda görmekteyim. Yoksa sonrasında büyük yıkımlara uğrayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here