Hemşirelik 2018 KPSS Sınavı Hakkında Tüm Detaylar

16808
Hemşirelik KPSS 2018
Hemşirelik KPSS Detaylar
Google Adsense

Hemşirelik 2018 KPSS Sınavı Hakkında Tüm Detaylar

Kamu Personeli Seçme Sınavı ”Hemşirelik Lisans” mezunlarının kamu kurumlarına atanması ve yerleşmeleri için yapılan sınav türüdür. Sınavın geçerlilik süresi 2 yıl olduğu için hemşirelik lisans öğrencisi iken dahi sınava girerek puanınızı iki yıl boyunca kullanma şansı elde edebilirsiniz.

Hemşireler Hangi KPSS Sınavına Giriyorlar ?

Hemşirelik lisans öğrencileri ve hemşirelik lisans mezunları çift senelerde yapılmakta olan KPSS-B grubu Genel Kültür – Genel Yetenek sınavlarına girebilirler.

Hemşirelerin Atanması İçin Gerekli Puan Türü Nedir ?

KPSS Genel Kültür – Genel Yetenek sınavına giren hemşirelik lisans mezunları ve öğrencilerinin alması gereken puan türü P3 olarak belirlenmiştir.

Google Adsense

KPSS-B Genel Kültür – Genel Yetenek Sınavı İçeriği Nasıldır ?

KPSS-B Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavı Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık derslerinden oluşmaktadır.

Genel Kültür ve Genel Yetenek Bölümleri 60’ar soru olmak üzere sınav toplam 120 sorudan oluşmaktadır.

Hemşirelik KPSS-B Genel Kültür – Genel Yetenek Sınavı Soru Dağılımları Nasıldır ?

Genel Yetenek bölümü ile başlangıç yapılan sınavda 30 Soru Türkçe (son 3-4 sorusu sözel mantık) 30 Soru Matematik (son 2-3 sorusu geometri) olmak üzere ilk 60 soruyu oluşturmaktadır.

Genel Kültür bölümünde ise ortalama 25 Tarih sorusu, 20 Coğrafya Sorusu, 15 Vatandaşlık bilgisi soruları gelmektedir.

Hemşirelik 2018 KPSS Başvuru Tarihleri ve Sınav Zamanı Tarihleri

2018 ÖSYM sınav takvimine göre ”KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek” sınavı başvurusu 10.05.2018 – 21.05.2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

22.07.2018 tarihinde ise gerçekleştirilecek olan sınavın sonuçları ise 31.08.2018 tarihinde açıklanacaktır.

Hemşirelik 2018 Lisans Atamaları ve Kadroları Nasıldır ?

Sağlık bakanımız Ahmet Demircan tarafından yapılan son açıklamaya göre 2018 yılı için 36 bin kişilik sağlıkçı kadrosu açılmıştır. Önümüzde ki yıl içerisinde atamaların ve hemşirelerin açıkta kalmayacağını kadronun yeterli geleceğini düşünüyoruz.

İlgili Haberimiz: 2018 Yılı Sağlık Bakanlığı Devlet Kadrosu Hemşire Alımları

Hemşirelik 2018 KPSS Çalışma Tavsiye ve Önerileri

Kpss sınavına hazırlanmak isteyen lisans mezunları ve henüz öğrenci arkadaşlar varsa imkanı ve zamanı olanlar tercihlerini dershanelerden yana kullanmalarını tavsiye ederiz. Birisinin sizlere ders anlatması daha kalıcı ve etkili olacağı kanısındayız. İmkanı ve zamanı olmayanların ise çeşitli yayınevlerine ait kaynakların modüler setlerini (konu anlatım+soru bankası) almalarını tavsiye ederiz.

Kendinize uygun olan yada zorlandığınız derslerden başlamanız sizin yararınıza olacaktır, ilerleyen zamanlarda konuların sıkışarak sizi bunaltmasını ve çalışmaktan soğutmasını engelleyecektir. Mümkün oldukça günlük çalışmanız hafızanızı zinde tutacak ve gerilemediğinizi göreceksiniz. Zaman zaman önceki işlediğiniz konuları ufak bir tekrar yaparak sonrasında test çözmeniz hatırlamanıza destek olacaktır.

Tek bir soru bankası seti ile yetinmeniz doğru olmayacaktır, iki farklı kaynak tercih etmeniz ilk konuları tekrar çözmenizi ve soru çeşitliliği görmenizi sağlayacaktır.

Hemşirelik Devlet Kadrosuna Atanmam İçin Kpss Sınavından Kaç Puan Yapmam Gerekir ?

KPSS Genel Kültür – Genel Yetenek sınavına giren hemşire adaylarının P3 puan türü altında ortalama olarak 69-73 puan almaları yeterli olacaktır.

Hemşirelik KPSS Yapmam Gereken Ortalama Net Miktarları

Genel Yetenek: 30 NET

Genel Kültür: 30 NET

  YILLAR    KPSSP3
(Memur)
2017 74,205
2016 73,806
2015 74,120
2014 73,764
2013 71,932

NOT: Braş Bazında Sıralamalar Açıklanmadan Tahmin ve Analiz Yapmak Çok Sağlıklı Değildir, Sadece Geçen Dönemlerde Yapılan Atamalarla Kıyaslama Yapılarak Tahmini Bir Yorum Yapılmaktadır !

Google Adsense

201 Yorum

 1. Merhaba, Çukurova hemşirelikten yeni mezun oldum. Kpss’ye hazırlanıyorum hemşirelikte KPSSP3 puanından direkt mi ataniyoruz ? Farklı bir puan türü yok değil mi ?

  • Merhaba, evet doğrudan P3 puan diliminden aldığınız puan ile atanabilirsiniz. Bunun dışında ki puanlar bizi ilgilendirmiyor. Sadece ek olarak belirtebileceğim hususlar arasında tercih süreci ve sonrasında güvenlik soruşturması ve mülakat gibi aşamalarda oluyor bilginize..

  • Merhaba,

   Kişisel görüşlerimi soracak olursanız eğer ben pek umutlu değilim. Bildiğiniz üzere seçim öncesi çok sayıda atama yapıldı. 30 bin kontenjan dolduruldu. Atamalar olsa dahi düşük puan alanlar pek faydalanamaz. Minimum 72 puan öngörüyorum.

  • Kriterlerinize göre bu durum değişiklik gösterebilir. Uzman kurumlardan tercih dönemlerinde destek almanız daha faydalı olacaktır.

   Örnek vermek gerekirse istediğiniz şehir, kurum vs. gibi kriterler etkili olacaktır. Mesela İstanbul Okmeydanı yazmanız durumunda ilk atamada atanma olasılığınız çok yüksek fakat izmir yazarsanız daha düşük gibi ..

 2. iyi günler 2018-kpss p-3 puan türünde 66,915 puan aldım sizce kadrolu veya sözleşmeli olarak 1. tercih veya 2. tercih döneminde ankara da atanma durumum nedir?

  teşekkürler

 3. iyi günler 2018-kpss p-3 puan türünde 66,915 puan aldım sizce kadrolu veya sözleşmeli olarak 1. tercih veya 2. tercih döneminde ankara da atanma durumum nedir?

  teşekkürler

  • Merhaba,

   Geçen dönemlerde yapılan atamaları dikkate aldığımda en fazla kontenjana sahip olan il olarak İstanbul’u görüyorum. Buna rağmen bu puanlarla 1.tercih veya 2.tercih dönemlerinde İstanbul’a dahi atama yapılmayacağını varsayarak, Ankara için görüşlerim tamamen olumsuzdur. Sabırlı olun son atamalara kesinlikle atanacağınızı düşünüyorum.

   Sevgilerimle..

 4. merhaba 2018 lisans kpss sonucum p1 70 p3 65 2020 de atanma olasılığım kaç? ve p1 ile p3 neden farklı, farkları ne, p3 un yüksek olması için hangi derslere daha çok yoğunlaşmak gerekiyor? teşekkürker.

  • Merhaba Melek,

   Hemşirelik atamaları için dikkate alman gereken puan dilimi P3’dür. Atanma olayına gelirsek bu yıl toplamda ne kadar kontenjan olacağına bağlı olarak değişir. Bildiğin üzere geçen yıllarda 61-62 puanla bile İstanbul’da sözleşmeli olarak atanan lisans mezunu hemşireler oldu. Nitekim sen yine son atamalara yani 2020 yılına kalırsın ama yüksek ihtimal atanırsın diye düşünüyorum.

 5. merhaba. 2018 lisans kpss sonucum p1 70 p3 65 ile 2020 de atanma olasılığım var mi?
  p1 ile p3 ayrımı neden var? farkları ne ? p3 un daha yüksek olması için hangi derslere ağırlık vermem gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürker

  • P3 puanını dikkate alabilirsin. Hemşirelik için kat sayıları bütün dersler için genel anlamda aynıdır, tabii her sınavda olduğu gibi zor soruların kat sayıları belki bir ihtimal daha yüksek olabilir. Bunlara takılma şimdilik.

  • Merhaba Hakan,

   Sözleşmeli veya kadrolu olarak yapılan atamalarda yerleşme ihtimalin çok çok düşük. Senin yapman gereken üniversite hastanelerinin özel alımlarını ve şartlarını takip etmen. Bunlarda da sanırım yedek aday olarak kalırsın. Asıllardan çoğunluk eğer tercih ettiğin üniversiteyi bırakırsa sen ancak yerleşebilirsin.

   Yolun açık olsun, umarım yerleşmen dileği ile ..

  • Merhaba Gülbeyaz,

   Aldığın puan atanman için gayet yeterli, fakat şöyle bir sorun var. 2014 hemşirelik girişlilerin çoğu 2016 yılında yapılan sınava katılmamıştı. Sebebi ise mezuniyet tarihi ile 2018 yılında yapılacak sınavın tarihi çakışmaktaydı. Sonradan bu tarih Temmuz ayına alındı ve girmeyen herkes pişman oldu. Senin için böyle bir durum var mı ? Bunu kontrol etmeni isterim.

  • Van hemşirelik için geçen yıllarda yapılan atama puanlarına ve ösym verilerine bakarak bunu kontrol edebilirsiniz. Bu durum sabit değildir, örnek veriyorum ilk atama için 3 kontenjan açıldı ve tercih edenler 85-95 puan aralığında bu durumda siz yerleşemezsiniz.

 6. Ben kpss 2018 75.5 puan aldım. Hemşirelik 4. Sınıfa geçtim 2019 haziranda mezun olucam acaba kaçıncı atama da atanabilirim

 7. Merhaba hocam benim P-3 puanım 71.67 sıralamam 275 bin küsür hemşirelik atamam nasıl olur ne zaman atanabilirim tercihde doğu anadolu bölgesini yazsam atanabilirmiyim ben atanmak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor aydınlatırsanız sevinirim..

 8. 67,9 ile son atamalarda üniversite hastaneleri hariç atanma şansım nedir? Seçim nedeniyle alım sayısını baya abarttılar malum bu sene düşmez çok puanla belki siz ne düşünüyorsunuz?

 9. Merhaba 2018 p3 79.37 puanım. İlk atamada atanmayı garantilemek istiyorum ama küçük il/ilçe merkezleri ve genelde batı kesimleri istiyorum şansım nedir? Bir de 2018de eylül ya da ekimde atama olacağı açıklanmıştı, martta da seçim olacağı düşünülürse bu söz tutulup iyi bir atama yapılır mı fikriniz nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

 10. Merhaba 2018 p3 79.37 puan aldım. Küçük il merkezleri, ilçeleri ve sadece batı kesimlerini yazacağım. Olabildiğince ilk atamada yerleşmek istiyorum şansım nedir? Bir de eylül ekim aylarında atama olacak diye sene başında yapılan açıklamaların sözünü (önümüzde bir seçim dha olduğu düşünülürse) tutma durumları olur mu yani 2018 de güzel bi atama gelir mi sizce? Şimdiden teşekkürler.

 11. Merhaba 🙂 lise son öğrencisiyim bu sene kpss ortaögretim sınavına girecegim hemşire olmak istiyorum ama bu konu hakkında birsey bilmiyorum kpss puanım ile olabilirmiyim bu arada saglık meslekte okumuyorum çogu kisi sadece saglık meslek ögrencileri kpss ile hemsire olabilir dedi bu konu nasil lutfen anlatirmisiniz

 12. İyi günler ben hemşirelik 4. Sınıfa geçtim bu yıl KPSSye girdim 73.011 aldım p3 türünde ve 227.249 sıralamam var sizce mezun olduktan sonra hemen atanabilir miyim bu puanla kadrolu olarak şimdiden teşekkürler

 13. İyi günler ben hemşirelik 4. Sınıfa geçtim 2018 KPSS’den 73.011 aldım227.249 sıralamam var sizce mezun olunca atanma olasılığım nedir kadrolu olarak İstanbul dışına yakınlarım o puanla atanmayı unut diyorlar ama size danişmak istedim şimdiden teşekkürler

 14. merabalar. lisans hemşirelik puanım 70.30. bu sene puanların 74-75 arasında yığılma olduğunu söylüyorlar. kaçıncı atamada atanabilirim. ve ilk atamalardan sonraki atamalar arasında ne kadarlık bir süre var. teşekkürler.

 15. Merhaba hocam şuan hemşirelik ikinci sınıf öğrencisiyim sanirsam 2018 2020 2022 yıllarında yani iki yılda bir girebiliyoruz kpss ye ben 2020 yılınca yani üçüncü sınıfta girsem o puanımı kullanabilir miyim?

  • Merhaba,

   Hemşirelik mezunları olarak KPSS B grubu GK-GY sınavına giriş yapıyoruz. Bu sınav dediğiniz gibi çift yıllarda yapılmaktadır. 2020 yılında yapılan sınava öğrenci iken katılabilir ve buradan alacağınız puanı 2022 yılı sınavına kadar yapılacak olan atama ve tercih dönemlerinde değerlendirebilirsiniz.

   Hatırlatma: Mezun olma şartı ile !

 16. merhaba. puanım 92,93 4.sınıfa geçtim. Yılda kaç kez hemşire ataması yapılıyor? Batı istiyorum. Her atamada trakya kadrosu açılıyor mu?

 17. Mehaba hocam, p3 puanım 78.9 genel sıralama 78.800. hocam “ekonomik krizden dolayı alımlar azaldı ataman zor olur” dediler bu doğru mu? şuan hemşirelik 3. sınıf bitti 4. sınıfa geçtim hocam. Önümüzde olan mezun hemşireler atanınca bizim atanmamız daha kolay değil mi? Haziranda mezun oluyorum.

  • Merhaba Umut,

   Kamuda alımlarda dediğin gibi ufakta olsa daralmaya gidilebilir. Fakat senin puanın bu durum için söz konusu değildir. Rahatlıkla atanacağını düşünüyorumç

   Saygılarımla..

 18. Hocam merhaba .22 temmuz 2018 kpss de p3 puanim 73. Istanbulu tercih edeceğim Ilk hangi tarihdeki atamalardan yararlanabilirim ? Bubatamalar nezaman olucak? Net bir bilgi bulamadim lutfen cevap verirmisiniz ? Ve sizce atanma durumum nedir ?

 19. merhaba hocam kpss p3 den 67 aldım.kacıncı tercihte kesin yerleşirim ve tercihler arası ne kadar zaman aralığı oluyor.kadrolu ve sözleşmeli yerleşme olasılığım nasıl sızce max ne kadar zaman sonra işe başlayabilirim 🙁

  • Kadrolu olarak yerleşmen imkansız diyebilirim. Bu durumu kafana takma zaten devlet son zamanlarda çoğunlukla sözleşme olarak alım yapıyor. Zamanla bir ihtimal kadroya girebilirsin. Puanına gelecek olursak son atamalara doğru atanırsın demem daha doğru olur.

 20. Merhaba, kpss lisans puanım 80,4 İlk atamada nereler açsa gelme ihtimali var? Akdeniz, İç Anadolu gibi… Bu puanla ilk atamada güzel yer olmayabilir hatta atanamazsın diyorlar. Sizce kesin gelir diyebileceğiniz yerler neresi? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Tuğba,

   Bu durum ilk atamada açılacak olan kontenjan sayılarına ve tercih edecek kişilerin puan aralığına bağlı olarak değişebilir. Ne söylesem yalan olur, ama atanma ihtimalin %50’in altında değil diyebilirim. Akdeniz olmasa bile İç Anadolu bölgesi varsayımlarım arasındadır.

 21. Hocam merhaba kpss puanım 69.97, şu an bir üniversite hastanesine sözleşmeli başvuru yaptım, eğer işe alınırsam sözleşmeli atamalarda tercih yapabilecek miyim? Bu durum atanmama engel olacak mı?

 22. Merhaba ikinci üniversite olarak Hemşirelik istiyorum 4 yıl sonra alımların azalacağını söylüyorlar. Bu yüzden kararsız kaldım. Sizce yazmak mantıklı mı? Yorumunuza ihtiyacım var.

 23. hocam kpssden 67.92 aldım 2019 yada 2020 de atanma şansım var mıdır? ayrıca üniversite hastanelerine tayin ve eş durumu yüzünden başvurmak istemiyorum sizce beklemeli miyim ?

 24. Merhaba hocam ben 2016 kpss puaniyla en son atamada atandim suan bulundugum hastane sartlati cok agir cok zorlanıyorum psikolojik acidan yıprandım. 2018 kpssye de girdim 85 aldim acaba tekrar atama olursa tercih verme hakkim var mi ve istifa etmem gerekiyor mu süre ne kadar acaba aydinlatirsaniz cok sevinirim

 25. Hemsirelik lisansta 71.5 p3 puanim var siralamam 17.412 batiya gdebilme ihtimali varmi varsa kacinci atamada olur? Aydinlatirmisiniz

 26. Atamalar arası süre ne kadar 6 ay mı acaba? Bir de atanıldığı taktirde işe başlama süresi ne kadardır? Şimdiden teşekkür ederim.

 27. Hocam,

  Benimde P3 puanım 75 ve bende Tekirdağ ya da Edirne ilçelerine atanma ihtimalimi kaçıncı atamada olur diye soracaktım?

 28. hocam merhaba hemşirelikte p3 puanım 74,02 sıralamam ise 12bin kaçıncı atamada atanırım konya ankara antalya çevresi düşünüyorum

 29. Ben şu anda 3. Sınıf lisans öğrencisiyim 2018 kpss ye girdim ve 80 aldım acaba okulu bitirir bitirmez atamam olabilir mi? (2020 de mezun olacam) puanım son atamalara denk gelebilir mi?

  • Sınavın 2020 yılında hangi ay yapılacağına ve senin hangi ay mezun olacağına bağlı olarak değişir. Eğer sen sınavdan önce mezun olursan ve tercih dönemine denk gelirsen rahatlıkla bu puanlarla atanırsın.

 30. Yorumunuz için teşekkür ederim.
  Bir de tsm hemşire maaşlarının 3 binin altında olduğu söyleniyo bu doğru mu ?? Nöbet ve döner yok ama bu kadar da fark ediyor mu ??

  • Nur merhaba,

   2020 yılında yapılacak sınavın tarihi ve diğer detaylar belli değil fakat sistemin aynı kalacağını düşünüyorum. Tabi ki kadrolu alım daha iyi fakat kadrolu olarak girmen için çok iyi bir puan almış olmalısın.

 31. Ben hemsirelik 3 sinifim 2018 lisans siralamam 20.000 sizce mezun oldugum dönemdeki atamaya yetisebilirsem(mezuniyet vs) atanma ihtimalim nedir?öncelikli olarak batı istiyorum

 32. Merhaba;
  Ben şu an3. sınıf ögrencisiyim 2018 p3 kpss puanim 80 2020 de mezun oldugum takdirde (bir sıkıntı olmazsa mayısta mezun olacağım) atanma ihtimalim var mı?

 33. Merhaba, elinize sağlık öncelikle 🙂 mezunum 2018 kpss 67.6 puan / 28.180 sıralamam. Atanma şansım var mı ? Varsa 2020 sonlarinda mi olur sizce? Tecrübe ve bilgilerinizi göz önüne alarak cevap verirseniz vok mutlu olurum. İyi günler.

 34. Bu puanlar çok değişmiş. Bnm puanım 68 ve 27 bin şimdi ben atanabilir miyim atanamaz mıyım?? Önceden 68 le atama oluyordu. Şimdi olmayacak mı?

  • merhaba bende 67 aldım 2018 lisans kpsden? 28bindeyim . geçen sene 62yle kapatıldı. umarım bir an önce sayılar belli olur ve bizler de iş sahibi oluruz.

 35. Şu an 1.sınıfım ben kaç yılındaki sınava girebiliyorum bide şeyi soracaktım alan sınavı diye bişey yok mu sadece bu 120 sorudan mı sorumluyuz?

  • Günümüzde yapılan sınavda henüz alan bilgisi vb. bir durum söz konusu değildir. 2020’de yapılması planlanan sınava katılırsan büyük ihtimal 2022 yılında yapılacak olan sınava kadar mezun olmuş ve atanmış olursun. Tabii şu an için çok erken, söylediklerimin garantisi yok.

  • İş bulurum ya da kazancı iyi gibi düşüncelerle tercih ediyorsanız tavsiye etmem. Hemşirelik mesleği çok değerli ve kutsal bir meslektir dolayısıyla seveceğinize inanıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

 36. Yorum yapan arkadaslar salliyor mu ais te bir yanlışlik mi var siz siralamalari ve puanları soyleyince bir defa daha kontrol ettim ve yalan soyluyonuz ben 69 aldım ve siralamam 29 nasıl 67 olanin 27.180 vs küsürat falan söylüyor
  Hayır yani kusurat bile veriyor yalan mi söylüyor

 37. Merhaba. Ben lisans hemşirelik mezunuyum 78,4 puan aldım 2018 kpss’den. Sıralamam 5224 sizce ilk atamada atanabilir miyim? Nereleri yazmam daha uygun olur? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

  • İlk alımda 5000 ve üzeri bir kontenjan ayrılırsa atanma ihtimaliniz yüksek.

   Yani popüler şehirler tabii ki çoğunluğun tercihi olacaktır, bu size kalmış bir durum eğer risk alırım ben diyorsanız ve aklınızda çok popüler şehirler varsa ilk tercihlerinize yazabilirsiniz. Örnek: İzmir, Antalya vs.

 38. İyi günler. Ben 4. Sınıf Intern hemşireyim. Puanım 68 ve sıralamam 27 bin Ankara ya da erzurum a atanmak istiyorum. Önceki yıllarda Ankara nin da puanları düşmüştü baya fakat sıralamam böyle olunca aranabilir miyim? Kaçıncı aramalarda atanabilirim? Teşekkür ederim şimdiden. Cevaplarsanız çok hoşnut olurum

 39. İyi günler. Atama bekleyenlerin hala ataması yapılmadı intern hemşireyim şuan. Puanım 68 ve sıralama 27 bin. Atanabilecek miyim sizce?

 40. Merhaba hocam 2020de mezun olucam mezun olup atamaya yetisebildigim takdirde 20 bin sıralamayla atanabilir miyim.İki atamada 12 bin hemşire atanicak deniliyor bunun 2 bini lise olsa 2020ye gelindiginde daha 10 bin kişi olcak önümde.Sizce atanma ihtimalim var mı?

 41. Hocam sorulamızı neden cevaplamıypraunuz? Lütfen cevaplayın. 69 puanla 27 bindeyim. Ankaraya atanabilir miyim? Araştırmaya mı atanırım yoksa? Ankara araştırmaların dönerini bilen var mı? Bir de sabit olan maaş varya o devlet hastaneleriyle aynı mu? Lütfen biri cevaplasın

  • Merhaba,

   Bu konuda daha ziyade kişisel görüşlerimi ifade etmek istiyorum çünkü şu an için bununla ilgili bir çalışma söz konusu değildir. Tahminimce önümüzde ki 5 yıl içerisinde alan sınavının geleceğini düşünüyorum. Çok fazla mezun ve bölümü tercih eden insan sayısı var. Bunu kontrol altına almak ve daha donanımlı adayları ayırt etmek maksatlı bir alan sınavı getirebilirler. Bu sınavın, mesleğini seven ve kendini geliştiren adaylar adına faydalı olabileceğini düşünüyorum.

 42. peki hocam sanırım aralıkta yapılacak atamadan sonra şubatta da yapılacakmış 65.93 puanla ve 33 bin sıralamamla onda atanabilir miyim.birde şubattan sonra tahmini ne zaman atama olur olursa onda atanma şansım nedir.Şimdiden teşekkür ederim

CEVAP VER

Lütfen yorum ekleyiniz!
Lütfen bu alana isminizi giriniz.