Hemşirelik 2018 KPSS Sınavı Hakkında Tüm Detaylar

2536
hemsirelik-2018-kpss
hemsirelik-2018-kpss

Hemşirelik 2018 KPSS Sınavı Hakkında Tüm Detaylar

Kamu Personeli Seçme Sınavı ”Hemşirelik Lisans” mezunlarının kamu kurumlarına atanması ve yerleşmeleri için yapılan sınav türüdür. Sınavın geçerlilik süresi 2 yıl olduğu için hemşirelik lisans öğrencisi iken dahi sınava girerek puanınızı iki yıl boyunca kullanma şansı elde edebilirsiniz.

Hemşireler Hangi KPSS Sınavına Giriyorlar ?

kpss-genel-kultur
kpss-genel-kultur

Hemşirelik lisans öğrencileri ve hemşirelik lisans mezunları çift senelerde yapılmakta olan KPSS-B grubu Genel Kültür – Genel Yetenek sınavlarına girebilirler.

Hemşirelerin Atanması İçin Gerekli Puan Türü Nedir ?

kpss-hemsirelik-puan-turu
kpss-hemsirelik-puan-turu

KPSS Genel Kültür – Genel Yetenek sınavına giren hemşirelik lisans mezunları ve öğrencilerinin alması gereken puan türü P3 olarak belirlenmiştir.

KPSS-B Genel Kültür – Genel Yetenek Sınavı İçeriği Nasıldır ?

kpss-sinavi-icerik
kpss-sinavi-icerik

KPSS-B Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavı Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık derslerinden oluşmaktadır.

Genel Kültür ve Genel Yetenek Bölümleri 60’ar soru olmak üzere sınav toplam 120 sorudan oluşmaktadır.

Hemşirelik KPSS-B Genel Kültür – Genel Yetenek Sınavı Soru Dağılımları Nasıldır ?

kpss-soru-dagilimi
kpss-soru-dagilimi

Genel Yetenek bölümü ile başlangıç yapılan sınavda 30 Soru Türkçe (son 3-4 sorusu sözel mantık) 30 Soru Matematik (son 2-3 sorusu geometri) olmak üzere ilk 60 soruyu oluşturmaktadır.

Genel Kültür bölümünde ise ortalama 25 Tarih sorusu, 20 Coğrafya Sorusu, 15 Vatandaşlık bilgisi soruları gelmektedir.

Hemşirelik 2018 KPSS Başvuru Tarihleri ve Sınav Zamanı Tarihleri

sinav-tarihleri
sinav-tarihleri

2018 ÖSYM sınav takvimine göre ”KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek” sınavı başvurusu 10.05.2018 – 21.05.2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

22.07.2018 tarihinde ise gerçekleştirilecek olan sınavın sonuçları ise 31.08.2018 tarihinde açıklanacaktır.

Hemşirelik 2018 Lisans Atamaları ve Kadroları Nasıldır ?

Sağlık bakanımız Ahmet Demircan tarafından yapılan son açıklamaya göre 2018 yılı için 36 bin kişilik sağlıkçı kadrosu açılmıştır. Önümüzde ki yıl içerisinde atamaların ve hemşirelerin açıkta kalmayacağını kadronun yeterli geleceğini düşünüyoruz.

İlgili Haberimiz: 2018 Yılı Sağlık Bakanlığı Devlet Kadrosu Hemşire Alımları

Hemşirelik 2018 KPSS Çalışma Tavsiye ve Önerileri

hemsirelik-kpss-tavsiyeler
hemsirelik-kpss-tavsiyeler

Kpss sınavına hazırlanmak isteyen lisans mezunları ve henüz öğrenci arkadaşlar varsa imkanı ve zamanı olanlar tercihlerini dershanelerden yana kullanmalarını tavsiye ederiz. Birisinin sizlere ders anlatması daha kalıcı ve etkili olacağı kanısındayız. İmkanı ve zamanı olmayanların ise çeşitli yayınevlerine ait kaynakların modüler setlerini (konu anlatım+soru bankası) almalarını tavsiye ederiz.

Kendinize uygun olan yada zorlandığınız derslerden başlamanız sizin yararınıza olacaktır, ilerleyen zamanlarda konuların sıkışarak sizi bunaltmasını ve çalışmaktan soğutmasını engelleyecektir. Mümkün oldukça günlük çalışmanız hafızanızı zinde tutacak ve gerilemediğinizi göreceksiniz. Zaman zaman önceki işlediğiniz konuları ufak bir tekrar yaparak sonrasında test çözmeniz hatırlamanıza destek olacaktır.

Tek bir soru bankası seti ile yetinmeniz doğru olmayacaktır, iki farklı kaynak tercih etmeniz ilk konuları tekrar çözmenizi ve soru çeşitliliği görmenizi sağlayacaktır.

Hemşirelik Devlet Kadrosuna Atanmam İçin Kpss Sınavından Kaç Puan Yapmam Gerekir ?

KPSS Genel Kültür – Genel Yetenek sınavına giren hemşire adaylarının P3 puan türü altında ortalama olarak 69-73 puan almaları yeterli olacaktır.

Hemşirelik KPSS Yapmam Gereken Ortalama Net Miktarları

Genel Yetenek: 30 NET

Genel Kültür: 30 NET

  YILLAR    KPSSP3
(Memur)
2017 74,205
2016 73,806
2015 74,120
2014 73,764
2013 71,932

2 YORUMLAR

  1. Merhaba, Çukurova hemşirelikten yeni mezun oldum. Kpss’ye hazırlanıyorum hemşirelikte KPSSP3 puanından direkt mi ataniyoruz ? Farklı bir puan türü yok değil mi ?

    • Merhaba, evet doğrudan P3 puan diliminden aldığınız puan ile atanabilirsiniz. Bunun dışında ki puanlar bizi ilgilendirmiyor. Sadece ek olarak belirtebileceğim hususlar arasında tercih süreci ve sonrasında güvenlik soruşturması ve mülakat gibi aşamalarda oluyor bilginize..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.