Hemşireler Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

1412
Hemşireler Yeşil Pasaport Alabilir Mi ?
Hemşireler Yeşil Pasaport Alabilir Mi ?

Hemşireler Yeşil Pasaport Alabilir Mi ?

Hemşireler yeşil pasaport alabilir mi ? çoğunuzun merak ettiği sorunun cevabını sizler için araştırdık ve detaylarını paylaşmak istiyoruz. Öncelikle yeşil pasaport nedir ? ne işe yarar gibi soruların cevaplarını vermek istiyoruz.

Yeşil pasaport özellikle kamu kurumlarında görev yapan ve belirli bir dereceye ulaşmış ayrıca sadece belirlenen meslek kollarına verilen özel bir pasaport türüdür. Diğer pasaportlardan ayıran en önemli özelliği çoğu ülkeye vizesiz bir şekilde ve rahat çıkmanızı sağlamasıdır.

Çok uzatmadan sorunun yanıtını verelim: Hemşireler belirli bir dereceye ulaştıkları zaman yeşil pasaport alabilirler.

Not: Hemşire yardımcısı ünvanı ile görev yapan devlet memuru yeşil pasaport alamaz.

Belki Göz Atmak İstersiniz : Hemşireler Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

Hemşireler Yeşil Pasaport Nasıl Alabilir ? 

1. 2. ve 3. derecelerde kadrolu olarak çalışan ve emekli hemşireler yeşil pasaport için başvuruda bulunabilirler. Bunun dışında bu kişilerin eşleri ve çocukları da bir takım şartlar altında yeşil pasaport alabilirler.

Eğer 657 Sayılı kanuna tabi iseniz Hizmet Damgalı Pasaport Talep Formunu doldurmanız gerekiyor.

Yeşil pasaport hak sahipleri için başvuru yapılacaksa Yeşil Pasaport Talep formu doldurulmalı (Çalışanlar İçin Gereklidir)

Emekli olduğunuz kurumdan emekli olduğunuz kadro ve derecenizi gösteren bir belge almalısınız. (Emekli olan ve emekli olduktan sonra ilk kez yeşil pasaport çıkartacak kişiler için)

  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı aslı
  • Parmak izi alındı belgesi
  • Bankaya yatırılan pasaport cüzdan bedeli ödendi dekontu

Bu belgeleri size uygun şekilde hazırlayarak emniyetten online olarak randevu alın. ( https://epasaport.egm.gov.tr/ bu linkten alabilirsiniz) aldığınız randevu saatini aksatmandan emniyet müdürlüğüne gidip başvurunuzu yapın. Belgelerinizle birlikte yaptığınız başvurudan sonra PTT kargo ile adresinize pasaportunuz gelecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum ekleyiniz!
Lütfen bu alana isminizi giriniz.