Almanya’da Hemşire Maaşları 2023

1757
Almanya'da hemşirelik
Google Adsense

Almanya’da Hemşire Maaşları 2023

Son dönemlerin en popüler konu başlıklarından birisi olan ”Almanya’da Hemşirelik” maaşları, şartları, imkanları ve nasıl yapabilirsiniz gibi başlıklar altında bu konuya açıklık getireceğiz.

Bildiğiniz üzere her yıl haber sitelerinde ve televizyon kanallarında sıklıkla gündem olan ve Almanya devletinin sağlıkçı eksiği ve arayışları ister istemez dikkatimizi çekiyor. Almanya’da hemşirelik yapmanın iyi bir gelir ve saygınlık sağlayacağı düşüncesi hemşireler tarafından konuşulur. İyi bir araştırma ve özverili bir çalışma sonucunda ise bazılarımız bu fırsatı yakalar.

İyi araştırıp öğrenmekte fayda var diye düşünüyorum. Almanya’ya gidiyorum diyerek dolandırma ihtimaliniz de var. Malum bu kadar popüler olan bir konu suistimal edilmeye müsaittir. Bizde araştırdığımız ve aydınlandığımız kadarıyla sizleri de bu konu hakkında aydınlatmak istiyorum.

Google Adsense

Konu başlıklarımız şu şekilde;

  1. Almanya’da nasıl hemşire olabilirim?
  2. Hangi seviye dil yeterlidir?
  3. Almanya’da hemşire maaşları ne kadar?
  4. Sosyal imkanlar, çalışma şartları nelerdir?

gibi ana başlıklar gelin hep beraber inceleyelim.

İlk konu başlığımız üzerinden değerlendirecek olursak öncelikle Türkiye’de kesinlikle hemşirelik bölümünü lisans üzerinden bitirmiş olmanız gerekiyor. Bu fırsatın temel şartı lisans mezunu bir hemşire olmanızdır. Lise çıkışlı ya da ön lisans mezunu hemşireler hiçbir şekilde ülkeden denklik alamaz ve mesleği orda yapamaz. 

İkinci temel şart B1 veya B2 seviyesinde Almanca bilmeniz gerekiyor. Bazı anlaşmalı kurum ve şirketler size bu imkanları ücretsiz olarak sunuyor. Ücretsiz olması sizi şüpheye düşürmesin bu anlaşmalı şirketler orda ki hastaneler ile anlaşma yapıp her getirdikleri sağlık çalışanı için prim alıyorlar. Dolaylı yoldan zaten sizin üzerinizden kazanç sağlıyorlar. Nüfus yaşlı olduğu için bu işi yapacak yeterli sayıda insan olmadığından Almanya hükümeti bu tarz bir iş göçü sağlıyor diyebiliriz.

Almanca öğrendim ve lisans mezunu hemşireyim. Hemen gidip çalışabilir miyim?

Maalesef arkadaşlar. Öncelikle dil bilginizin Telc B1 belgesi ile belgelenmesi şarttır. Denklik ve değerlendirme merkezi sizi değerlendirip duruma göre 1 yılı bulabilen sürelerde sizi düşük bir ücretle stajyer gibi çalıştırmak isteyebilir. Eksik belgeleri ve bu süreçleri tamamlayana kadar hemşire yardımcısı gibi çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

Çalışma Saatleri ve Şartları Nasıldır?

Hemşireler haftada ortalama 38-40 saat aralığında çalışmaktadır. Nöbet süresi 8 saat olarak belirlenmiş olup maksimum yasal olarak 10 saattir. Bunun üzerinde çalışmanız mümkün değildir. Kıdeme göre yıllık izin süresi 30 gündür. Kıdeminiz ve çalışma yılınız arttıkça bu süre yükselebilir. Almanya’da hemşireler yıl sonunda 1 veya 2 maaş ayrıca fazla almaktalar. Bu sisteme Sonderzuschlag denir.

Almanya’da Hemşire Maaşları

Almanya’da asgari ücret 2023 yılı itibari ile saatlik olarak 12 euro olarak düzenlenmiştir. Haftalık 40 saat çalışan hemşire aylık 1920 euro maaş almaktadır. Bu muhtemelen başlangıç maaşınız olacaktır. 3 yılı bulan uzman hemşirelik eğitimini tamamlayan hemşireler ise 3000-4000 € civarında bir maaş almaya hak kazanacaktır. Günümüzde ise bunun ortalaması 3500€ diyebiliriz.

Almanya’da Hemşirelerin Görev ve Sorumlulukları 

Sanılanın aksine Almanya’da hemşirelerin görev ve sorumlulukları daha yalındır. Türkiye’de ki gibi kapsamlı değildir. Daha ziyade hasta bakım odaklıdır. Kesinlikle kan alma, sonda takma ve aspirasyon tarzı invaziv işlemler yoktur.

  • Bakım ve planlamadan sorumludurlar.
  • Plan ve organizasyonu sağlarlar.
  • Tedavi sürecine hasta ve yakınlarını dahil ederler.,
  • Hastanın temel gereksinimlerini yerine getirirler.
  • İlaç ve tedavilerin uygulanması.
  • Yara bakımı ve vücut bakımı.

Daha çok hasta bakım odaklı ve merkezli diyebiliriz. Görev ve sorumluluklar dışına çıkılmaz.

 

Google Adsense

CEVAP VER

Lütfen yorum ekleyiniz!
Lütfen bu alana isminizi giriniz.