Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir?

661
Sus İşareti Yapan Hemşire

Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir ?

Hastane duvarlarında var olan sus işareti yapan meşhur portrenin amacını ve hikayesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Geçmişi 70’li yıllara dayanan bir portre diyebiliriz. Gelin nasıl bir şey olduğunu hep beraber hatırlayalım..

Kliniklerin, devlet hastanelerinin, sağlık ocaklarının vazgeçilmezi olan ve hafızalarımızda yer edinen portre, beyaz kepli ve sus işareti yapan hemşire kıyafetli bir kadından ibarettir. Peki bu kadın kimdir ? Sahiden o dönemin hemşirelerinden birisi midir ?

Dilek Tunca

Dönemin ilaç firmalarından birisi 70’li yılların ortalarında hastanelere sessizliği simgelemek amacıyla sus pankartı yaptırmak ister. Modellik ve mankenlik yapan Dilek Tunca’yı seçer. İlaç firması sadece hastanelere konulmasını uygun gördüğü ”bayan sus” sloganı ile görsel çekimleri için Dilek Tunca’yı seçer. Bir çok fotoğrafı çekilen mankenin son olarak günümüzde kullanılan portresi tercih edilerek günümüze kadar gelir.

Dilek Tunca Kimdir ? Sus İşareti Yapan Hemşirenin Hikayesi 

2013 yılında Ot Dergisine verdiği röportajla gün yüzüne çıkan meşhur portrenin sahibi Dilek Tunca fotomodel ve mankendir. Almanya’dan döndüğü 1976 senesinde bir ajans tarafından teklif alır ve bu işe başlangıç yapar. Babası asker emeklisi, annesi ise terzidir.

Ajansını teklifini kabul eden Dilek Tunca, gittiğinde hastanelere sus işareti yapan fotoğraflar koyacağız denilerek Haseki Hastanesinin baş hemşiresinin formaları alınarak bir çok fotoğrafı çekilir.

Kurumlara yerleştirilen bu fotoğraflar sayesinde zamanla Dilek Tunca’yı gören herkes hemşire sanır ve uzun yıllar boyunca bu böyle bilinir.

CEVAP VER

Lütfen yorum ekleyiniz!
Lütfen bu alana isminizi giriniz.