Hemşirelerin Şiddet Durumlarında Yapması Gerekenler!

175
hemsirelerin-siddet-durumlarinda-yapmasi-gerekenler

Hemşirelerin Şiddet Durumlarında Yapması Gerekenler !

Sağlık alanında şiddet hızla artış göstermektedir. Kamu hastanelerinde, işletmelerde ve okullarda meydana gelen şiddet olayları herhangi bir zamanda herhangi bir sağlık kuruluşunda veya herhangi bir yerde gelişebilir. Şiddet olayları ani olarak karşılaşılabilen ve tepkisiz kalınabilecek durumlardır.

Şiddet olaylarına zihinsel olarak hazırlanmak olaylara müdahale etmenizi, hayatınızı kurtarmanızı ve diğerlerinin hayatını kurtarabilmenize olanak sağlayacaktır.

kos-gizlen-bildir

”Koş, Gizle, Bildir, Müdahale Et”

Aktif bir şiddet veya saldırı olayı “sınırlı ve kalabalık bir alanda insanları rehin almaya veya öldürmeye teşebbüs etmesi” olarak ifade edilmektedir. Silahı olan birey çoğunlukla 10-15 dk içerisinde suçu işler ve güvenlik güçleri ulaşamadan olay yerini terk eder. Bunun sebebi sağlık çalışanlarının nasıl tepki vermeleri gerektiğini bilmemelerinden kaynaklanmaktadır.

Bu gibi durumlarda kaos ve panik ortamı genellikle ortamı fazlası ile germektedir. Gelen alarm ve silah sesleri sonucunda insanlar çığlık çığlığa koşuşurlar. Eğitimli insanlar dahi başlangıçta soğuk kanlı davranamazlar ve tipik insan tepkisi verirler.

kaos

Olası bir şiddet durumunda koşmak, gizlenmek ve dövüşe müdahale etmek gerekir. Bu gibi durumlarda kimse doğru kararı veremeyebilir fakat herhangi bir eylem hiçbir şey  yapmamaktan daha iyidir.

En iyi fikir şiddet uygulan bireyden uzaklaşmak ve ortamda bulunan insanlarında uzaklaşmasını teşvik etmek.

Kişisel eşyalarınızdan sadece cep telefonunuzu yanınıza alarak güvenli bir alana ulaştıktan sonra 155 ve 156 gibi güvenlik güçlerine olayı rapor edebilirsiniz.

Güvenlik güçleri gelene kadar saldırganı kışkırtacak hareketlerden kaçınmanız gerekir, güvenlik güçleri geldikten sonra işbirliği yaparak onlara saldırganın yakalanması için yardımcı olunması gerekmektedir. Memurlara saldırgan sayısı, silahı ve tavırları ile alakalı genel bilgiler hızlıca aktarılmalıdır.

guvenlik-gucleri

Güvenlik güçleri olay yerini kontrol altına aldıktan sonra hemşire olarak, acil tıp teknisyeni olay yerine gelene kadar kanama kontrolü gibi hayat kurtaran uygulamalarda bulunabiliriz.

Her sağlık kuruluşunun acil eylem planı bulunmaktadır, acil eylem planını gerçekleştirmek için eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Hemşire ve diğer sağlık personelleri bu prosedürleri incelemeleri ve bu eğitimlere eksiksiz katılmaları gerekmektedir.

Hemşire ve Diğer Sağlık Personelinin Acil Eylem Planını ve Şiddet Durumlarında Yapmaları Gerekenleri Unutmaması Gerekir ! 

CEVAP VER

Lütfen yorum ekleyiniz!
Lütfen bu alana isminizi giriniz.