Hemşire Süt İzni Hakkı ve Süresi

216
Hemşire Süt İzni
Hemşire Süt İzni

Hemşire Süt İzni Hakkı ve Süresi

Kamu ve özel sektörde hemşirelik yapan kadınların doğum sürecinde ki hakları ve hemşire süt izni süresi hakkında bilgilendirme yapacağız.

Hemşire süt izni hakkı ve süresi Tüm Detayları..

4A ve 4C Sosyal Güvenlik Sigortası kapsamında çalışan hemşire kadınların hakları aynı değildir ve değişiklik gösterebilir.

Sağlık Bakanlığı tarafından verilen genelgede nöbet tutan ve 2 gün izin hakkı kullanan personel tarafından da nasıl kullanılacağı bildirildi..

657 sayılı kanun kapsamında gebeliğin 24. haftasından itibaren ve doğum aşamasından sonra ki 2 sene süre ile gece nöbetleri ve gece mesaisi yazılmayacağı belirtildi.

Hemşirenin çalıştığı kurum eşit ve adil olduğu varsayılarak dikkate alındığında, gece nöbeti/mesaisi verilmeyen kadın hemşirenin gündüz saatlerinde veya hafta sonlarına mesaisi yazılması gereklidir.

4C kapsamında çalışan hemşirelerin gebelik izni süresinin bitmesinden itibaren, ilk 6 aylık dönem için gün içerisinde 3 saat ve ikinci 6 aylık dönem için ise gün içerisinde 1.5 saatlik süt izni verilmesi kanuni bir yaptırım ve ayrıca zorunluluktur.

hemsire-sut-ve-gebelik-izni

4A kapsamında çalışan hemşirenin gebelik izni süresinin bitiminden itibaren 1 yıllık süre içerisinde günde çocuğunu emzirebilmesi için belirlenen hemşirenin süt izni süresi 1.5 saattir.

Kamu kurum ve kuruluşlarının verilen süt izni hakkını adil ve eşit bir yaklaşımla kullandırdığını ve şartların olgunlaşması için gerekli çalışmaların gerçekleştirildiğini görüyoruz.

Bu hususta tüm özel firma ve sektörlerin bu hakkı çalışanlarına baskı ve mobbing uygulamadan kanun kapsamında alınan kararlara uygun olarak gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Gebelik İzni ve Süt İzni Hemşirelerin Temel Hakkıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here