Hemşire Başına Düşen Hasta Sayısı Ne Kadar?

859
Hasta Başına Düşen Hemşire Sayısı
Hasta Başına Düşen Hemşire Sayısı
Google Adsense

Hemşire Başına Düşen Hasta Sayısı Ne Kadar ?

2016 yılının son aylarında eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aktif olarak görev yapan hemşire sayısının 150 bin olduğunu ve hemşire başına düşen hasta sayısı ortalama 90 kişi olarak ifade etmişti.

Yıllara göre 2002 senesinde 72 bin civarında hemşire grev yaparken bu sayı 76 iken,

 

Google Adsense

2016 yılı itibari ile aktif hemşire sayısı 150 bine çıkmasına rağmen bu sayısı 90 hasta olarak ifade edilmiştir.

 

  Toplam Hemşire Sayısı Hemşire Başına Hasta Sayısı
2002 Yılı 72.000 76
2016 Yılı 150.000 90
 

 

90 hastaya 1 hemşirenin ya da 1 hemşireye 90 hastanın düştüğü tabloyu gözümüzde canlandırdığımız da tablonun çok vahim olduğunu görebiliyoruz. Düşünsenize kan merkezinde veya kan alımda çalışıyorsunuz ve sırada 90 adet hastanız var !

Servis ve diğer birimlerde durumun çalışan hemşireler için daha vahim olduğunu ifade edebiliriz, günlük her hastanın odasına 4-5 defa bakım, tedavi ve vital takip için giren hemşirenin 90×5=450 kez hasta odasına git gel yapması gerekir.

Sonuç olarak bu kadar meşakkatli çalışma düzeni yorucu ve yıpratıcı olacaktır. Hem hemşire hem de hasta yakınları tarafından hoş karşılanmayacak ve günümüzde var olan şiddet sorunlarının artmasına sebebiyet verecektir.

Sağlık kadrolarında ki eksiklerin att, hemşire, ebe, paramedik vb. sağlık personellerinin düzenli olarak kontenjan açılarak atanması ile hemşire başına düşen hasta sayısının azalması ve sağlıkta mevcut şiddet problemlerinin çözümü sağlanacaktır.

Nitekim özel sağlık kurumlarında ise bu durumun daha iyi ve sağlıklı olduğunu görebiliyoruz.

Özel hastanelerin servislerinde görev yapan hemşirelere ortalama kişi başı 4-9 hasta düşerken, özel birimlerde (yoğun bakım) bu sayısı 1-3 arasında olmaktadır.

Kaynak: Hemsireyiz.Net Editörleri

Google Adsense

CEVAP VER

Lütfen yorum ekleyiniz!
Lütfen bu alana isminizi giriniz.