Hemşire Yardımcılığı Kalktı Mı ?

14
2349
hemsire-yardimciligi
hemsire-yardimciligi

Hemşire Yardımcılığı Nedir ?

2014 senesine kadar Sağlık Meslek Liselerinin Hemşirelik ve Ebelik bölümlerinde okuyup mezun olanlar, Kamu Personeli Yerleştirme sınavına girip yeterli bir puan elde ettikten sonra hemşire olarak devlet kurumlarına atanabiliyorlardı. 18 Ocak 2014 tarihinden sonra yürürlüğe giren bir kanun kapsamında artık bu liseden mezun olanlar hemşire yardımcısı olarak kalacaklar.

Hemşire Yardımcısı Nerede Çalışır ve Ne İş Yapar ?

Hemşire yardımcıları özel hastanelerde ve yine özel sektörlerde çalışırlar, hemşire yardımcıları hemşire denetimi ve eşliğinde yardımcı bir personel gibi görevlerini sürdürürler.

Hemşire Yardımcısı Görevleri Nelerdir ?

1.. Hasta bireyin bulunduğu odanın düzenini sağlar.

2. Hastanın yatağını düzenler.

3. Hastanın çevre ve yatak güvenliğini sağlar.

4. Hastanın order (reçetesinde yer alan) oral ilaçların verilmesini sağlar.

5. Hastanın deri cilt bütünlüğünü gözlemler ve olumsuzluk gördüğünde hemşireye bildirir.

6. Hasta bireyin idrar torba değişimini ve boşaltımını gerçekleştirir.

7. Hastaya verilecek mobilizasyon ya da pozisyon için hemşiresine yardım eder.

Hemşire Yardımcılığı Kalktı Mı ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aylar önce yaptığı açıklamasında Sağlık Meslek Liselerinin Hemşirelik bölümlerinden mezun olanların mağduriyetine yol açan hemşire yardımcılığı kalkacak ve sorun çözülecek ifadelerini kullanmıştı.

Sağlık Meslek Lisesi çıkışlı hemşirelik mezunu öğrencilerin açtığı pankartları gören Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bunların gözünden kaçmadığını ve alanda hemşire kardeşlerimize ihtiyacın olduğunu ve en kısa sürede kendilerine tekrardan hemşire ünvanının verileceğini ifade etmişti.

Bunun üzerinden aylar geçmesine rağmen olumlu bir sonuç alamayan Sağlık Meslek Lisesi çıkışlı öğrenciler change.org adresi üzerinden imza kampanyası başlattılar ve tüm hemşirelerin bu hususta katılım göstermelerini bekliyorlar.

Sena Yılmazoğlu tarafından oluşturulan imza kampanyasının muhatapı olarak Sağlık Bakanlığı ve Cumhurkaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gösteriliyor.

2017-2018 Yılı Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerine hemşire yardımcılığının kaldırılacağı sözü verilmiş ve bu sözün gerçekleştirilmesini istiyoruz adı altında imza toplanmaya başlanmıştır.

Yaklaşık 7500 kişilik hedef belirlenen imza kampanyasında 15.01.2017 itibari ile sayıları 5000’i bulan hemşirelik öğrencisi ve mezunları kampanyayı desteklemiş ve imzalamışlardır.

SİZDE BU KAMPANYAYA DESTEK VERMEK İSTERSENİZ TIKLAYINIZ.

LİSEDE HEMŞİRE YARDIMCILIĞI OKUYANLARI SEVİNDİREN HABER !

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre hemşire yardımcılığı bölümü okuyanlar 22 meslek dalından birini seçebilecekler. Bu haber bölümü okuyan binlerce öğrencinin yüzünü güldürdü.

Hemşire yardımcılığı bölümünü bitiren öğrenciler üniversite için ön lisans programlarından;

 • Acil Tıp Teknisyenliği
 • Diyaliz
 • Anestezi
 • Radyoloji ve Diş Teknisyenliği

gibi bölümlere geçiş yaparak eğitimlerine devam edebilecekler.

14 YORUMLAR

 1. Hemşire yardımcılarının kadroya alınmayacağı yalanını kesin tabirlerle nasıl kullanıyorsun.Yökten ve sağlık bakanlığından bile böyle kesin ifadeler ve açıklamalar yok.kendi düşüncelerini yazarak insanların hayallerini kırmaya hakkın yok kendini zeki sanan lisans öğrencisi seni.

  • Esra Hanım,

   Öncelikle üslup konusunda dikkat ederseniz sevinirim, haberin içeriğini ya tam olarak okumadınız ya da tam olarak anlayamamışsınız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir mitingde sağlık meslek lisesi öğrencileri pankart açmış ve bunun üzerinde sorunları çözüleceği yönünde bir takım sözler ifade edilmiş. Bizde henüz bu sözlerin gerçekleştirilmemiş olması üzüntüsü içerisinde mağdur meslektaşlarımıza destek amacı ile bu konuyu gündeme getirmek istedik üstelik başlatılan imza kampanyasını blogumuz üzerinden paylaştık. Sonuç olarak içeriğimizin başında hemşire yardımcılığı kavramını tanıtmak zorundayız okurlarımızın neden bahsettiğimizi anlaması adına..

   ”Hemşire Yardımcılığı Kalksın” başlığı altında açılan imza kampanyasına destek olabilirsiniz, burdan bizlere köstek olmak yerine ..

  • Ben size kanunun içeriğini belirtiyorum, burada şahsi veya kişisel fikir mi belirtmişim ? Siz yada ben kanunlara karşı mı gelelim ?

   ”18 Ocak 2014 tarihinden sonra yürürlüğe giren bir kanun kapsamında artık bu liseden mezun olanlar hemşire yardımcısı olarak kalacaklar ve kadroya alınmayacaklar.”

   • Merhaba ben 8. Sinif öğrencisiyim sağlık meslek lisesine gitmek istiyorum âmâ sadece orda hemşire yardımcısı olunuyor muş ne yapa bilirim hemşire olmam icin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here